НС за втори път спря Пеевски и Алибегов за 9% ДДС за ресторантите, Йордан Цонев не се отказва

Парламентът за втори път пресече в сряда вечерта амбициите на лидера на ДПС „Ново начало“ и на председателя на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов за връщане на намалената ставка от 9% ДДС за ресторантьорските услуги. Това щеше да лиши бюджета от около 300 млн. лв. през 2025 г. в полза на собствениците на заведенията. Предложението, внесено от депутата Йордан Цонев между първо и второ четене на Закона за събиране на приходите и извършването на разходите до приемането на държавен бюджет за 2025 г., бе отхвърлено като недопустимо и на второ четене.

Отхвърлена бе и идеята за разглеждане на връщането на 0% ДДС за хляба и брашното.

И двете ставки бяха възстановени на 20% от 1 януари 2025 г.

Въпреки това обаче депутатът на Пеевски се зарече, че няма да се откаже и ще внесе текстовете повторно при разглеждането на проекта за редовен държавен бюджет. Йордан Цонев се обърна към новото управляващо мнозинство с думите: „Уважаеми колеги, преди да бъдете утре официално конституирани като такова с избора на правителство, направете един добър ход за вас, защото тези предложения така или иначе ще бъдат гледани в Закона за държавния бюджет, но ще загубим ценно време“, каза той.

В сряда вечерта парламентът прие окончателно на второ четене Законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на редовните бюджети на държавата, Държавното обществено осигуряване и здравната каса.

Законът е приет за срок до 31 март 2025 г.

Когато приходите за съответния период са недостатъчни да покрият разходите и трансферите, лимитите за плащания се намаляват съразмерно до размера на приходите. Първостепенните разпоредители с бюджет приоритизират плащанията си, като разходите за заплати и социални плащания са приоритет и се изплащат в пълен размер, приеха депутатите.

С решение на Министерския съвет могат да се финансират капиталови разходи и, при необходимост, други разходи и/или трансфери за сметка на наличности от предходната година с изключение на средствата на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система. Отхвърлени бяха предложенията на „Продължаваме промяната-Демократична България“ какви точно разходи могат да бъдат одобрявани от Министерския съвет, припомня БТА.

В законопроекта беше приет ред за събиране на целеви вноски от производителите на електрическа енергия във фонд „Сигурност на електроенергийната система“, които да се ползват като източник за финансиране на програми за изплащане на компенсации на небитовите потребители на електрическа енергия.

Отхвърлено като недопустимо бе и предложението за промени в Закона за възобновяемите енергийни източници, свързани с етерите, за да няма недостиг на бензин от 1 март тази година.

Като недопустимо бе определено и предложението на „Продължаваме промяната“ за събиране на таксата на транзитния газ през страната.

Законът за приходите и разходите влиза в сила от 1 януари 2025 г., реши парламентът на второ четене със 167 гласа „за“, 0 „против“ и 37 „въздържали се“.    

 

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини