Учени създадоха „квантова котка“ в реалния свят

Изследователи от Университета на Нов Южен Уелс (UNSW) за първи път реализираха на практика известния мисловен експеримент „Котка на Шрьодингер“. Това постижение е значителен пробив в развитието на надеждните квантови  компютри, особено в областта на коригирането на грешки – един от ключовите проблеми на съвременната квантова информатика.

В експеримента е използван атом на антимон – тежък елемент с голям ядрен спин, който може да заема осем различни посоки. За разлика от традиционните кюбити с две състояния, такава система осигурява повишена стабилност: за пълна загуба на данни е необходимо възникването на седем последователни грешки, което значително повишава надеждността на системата.

Изследователският екип интегрира атома на антимон в силициев чип, подобен на тези, използвани в съвременните компютри. Тези чипове са модифицирани за работа с квантови състояния на ниво отделни атоми, което открива перспективата за мащабиране на технологията въз основа на съществуващите производствени методи.

Основното постижение е създаването на система, която може да открива и коригира грешки, преди те да доведат до необратима загуба на данни. Това стана възможно благодарение на уникалните свойства на атома на антимона, който е способен да се намира в суперпозиция от няколко състояния едновременно.

Проектът обедини усилията на учени от различни държави: специалисти от Австралия, САЩ и Канада участваха в разработването и тестването на квантовите чипове. Изследването демонстрира ефективността на международното сътрудничество при разработването на квантови технологии. Следващият етап ще бъде разработването на пълноценен метод за квантова корекция на грешките, което ще доближи създаването на стабилно работещи квантови компютри.

Източник: kaldata.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини