Превозвач с лиценз за ЕС е глобен с 600 000 евро в Нидерландия

Въпреки че България е член на Европейския съюз и българските превозвачи имат свободен достъп до вътрешния пазар на държавите членки, наскоро стана ясно, че е наложена глоба от 600 000 евро на превозвач, опериращ с български лиценз на Общността в Нидерландия.

Причината за тежкото наказание е нарушение на социалните закони в Нидерландия, включително изискванията за минимални заплати, условия на труд, социални осигуровки и командироването на водачи. Това съобщи Венцислав Трендафилов - експерт по транспортно право и правото на Европейския съюз.

Той определи случая като сигнал за нарастващата вълна от проверки и санкции срещу транспортни дружества, които не спазват стриктно социалното законодателство на ЕС.

„Много е важно превозвачите да спазват стриктно местните социални закони и разпоредби на държавите, в които извършват дейност. Този случай показва как българските превозвачи, които използват лицензите на Общността за работа в други държави членки, могат да попаднат в капан, ако не обръщат достатъчно внимание на социалните и трудови норми. Затягането на контрола върху социалните условия в транспортния сектор засяга не само самите превозвачи, но и техните клиенти, които също могат да понесат сериозни санкции“, коментира адвокат Трендафилов.

Каботажът - по-строги правила

Той привлече вниманието и към друг ключов за бизнеса момент - каботажът, за който правилата и контролът стават все по-строги в много държави членки на ЕС.

Каботажът позволява на превозвачите от други държави членки да извършват транспортни услуги на територията на дадена страна, но нарушенията на правилата за неговото прилагане могат да доведат до сериозни правни и финансови последици.

„Всеки малък пропуск, например в сроковете или необходимите документи, може да доведе до огромни финансови санкции. Все по-често в практиката си имам случаи, при които нарушенията се дължат на неразбирателства или липса на яснота относно местните изисквания“, отбеляза Трендафилов.

Сериозността на нарушенията в сферата на социалното законодателство той илюстрира със случай, при който българско търговско дружество, управлявано от България, но чиито управители живеят и в Белгия, е осъдено на близо 200 000 евро.

Съдът запорира банковите им сметки, включително и лични, налага запори и върху дължими плащания от партньори, конфискува и няколко превозни средства.

Действията на белгийските власти са обжалвани, а процесът продължава общо 3 години. На първа инстанция делото е спечелено от превозвача, но на касационна инстанция решението е отменено в полза на Белгия.

По този начин дружеството и управителите са принудени да преустановят дейност, а цялото семейство остава без препитание.

„Този пример е показателен колко тежки са социалните нарушения и затова трябва да се следят стриктно. Изключително важно е превозвачите да бъдат подготвени и информирани за промените в законодателството, което може да им спести десетки хиляди евро глоби“, предупреди експертът по транспортно право Венцислав Трендафилов.

 

Източник: Медиапул

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини