Журналистите Георги Кулов и Нахит Догу пред Радио Кърджали
- Делян Пеевски се стреми да оглави опозицията в страната и да се хареса на всички, като надскочи етническите граници на ДПС.
- Въпреки политическото противопоставяне двете формации, произлезли от старото ДПС запазват възможността за евентуално обединение
- Постепенно Ахмед Доган се превръща в пречка дори и за хората, които му останаха верни в конфликта с Пеевски.
- Официална Анкара желае обединено ДПС, но без Ахмед Доган.
Водещ - Повод за поканата към Вас беше публикация, по скоро анализ в сайта Етно форум , в който вие прогнозирахте бъдещето на двете фракции в ДПС, - хората около Ахмед Доган и хората около Делян Пеевски. Там застъпихте много интересната теза, че всъщност фракцията около Ахмед Доган се опитва да го изолира. Наистина ли е така?
Георги Кулов - В момента текат много динамични процеси в двете формации. Аз не бих ги нарекъл вече фракции, защото те са наистина самостоятелни политически формации със своя облик, който придобиват с всеки изминат ден. Виждаме как във ДПС. на Делян Пеевски се търси по широка представителност в и по време на изборите , така и след тях в различните етнически общности. Нещо повече, Пеевски съвсем категорично набляга на това, че няма да има втора категория сред общности като българи, турци, българи - мохамедани ,като милета и други . В същото време виждаме как пък в другата фракция ДПС без Пеевски са капсулирани. Тази капсулация върви по отношение на турската общност, която остана вярна на идеите на Доган. Аз лично очаквам, че това ще се отрази в политическото противоборство между тези две формации. Като казвам противоборство, очаквам то да се реализира в рамките на Парламента и евентуално в съдебните зали. Предстои да видим дали натиска на улицата ще бъде забравен и тези извънпарламентарни форми на политическо мм поведение ще отстъпят място на парламентаризма. Двете фракции ,двете формации показаха зрялост по време на честването на 35-годишния юбилей на Тюркян чешма. В обръщенията на двамата председатели Дилян Пеевски и Джевджет Чакъров нямаше нападки, нямаше опозоряване на лидери и това беше добър знак не само за последователите на двете формации, но и за политическия ни елит.
Водещ - Да се върнем към честванията на Тюркян чешма. В момента знаем, че политическият живот в България е концентриран около това ще има ли кабинет? Делян Пеевски излезе с категорично становище, че ако има кабинет между ГЕРБ, БСП и Има такъв народ., Новото време няма да участва по никакъв начин в тази коалиция. И че този кабинет ще просъществува, ако има мнозинство с подкрепата на Алианса, на хората, които са около Ахмед Доган. Как ще се получи така, че ГЕРБ, който явно до момента през служебния кабинет играя заедно с Новото време, изведнъж може да заиграят и с двете фракции? Това ли не е подсказка да очакваме бъдещо обединение между хората на Пеевски и хората на Ахмед Доган?
Аз не мисля, че се очертава бъдещо обединяване. Очертава се нещо друго - структуриране на преход към нов български етнически модел с 2 формации на ДПС, които се формираха “Новото време” и ДПС без Пеевски. Всъщност българските турци ще имат реалната възможност винаги да бъдат във властта със свои представители по подобие на македонския модел, където има 3 турски партии например. Това е нов модел, който иска време , за да узрее и ние трябва да бъдем търпеливи. В същото време трябва да кажем, че Пеевски засилва позициите си, ако мога да се изразя, на народен трибун. Виждаме, че той е доста активен в последно време в публичните си изяви и се представя като човек, който защитава интересите на българските граждани. На хората, които например сега дават вече по два лева за хляб или на другите, които трябва да дават по 20 лева за шкембе чорба. В ресторантите. Виждам, че Пеевски е човекът, който много иска да поеме водеща роля в опозиция. Той изгражда образа на човека, който защитава интерес на народа, на обикновения избирател , на хората които предпочитат шкембето да е 3 лева в кръчмата а не 20 лева в ресторанта.
Водещ - Реално политиката на Делян Пеевски не е ли политиката на Ахмед Доган за разширяване на влиянието на ДПС и излизането от границите на етническа партия към общонационална с претенции да бъде водеща в страната. Това беше, ако не се лъжа. Един от мотивите Делян Пеевски да бъде предложен, за лидер на ДПС, а след това заместник - председател заедно с Джевджет Чакъров . Сякаш Пеевски продължава тази тенденция, тази политика, работейки с различните групи в българското общества, а не само с българските турци. От друга страна има много интересно заиграване на Алианса със земеделската идея и откровени препратки към Александър Стамболийски. Да не забравяме, че всъщност това движение на земеделците обединяваше точно хора от различните етнически групи, които се занимават със земята. Смятате ли, че действително в един момент ние ще имаме две партии, произлезли от ДПС, които ще претендират за водеща роля в българското общество?
ГЕОРГИ КУЛОВ Аз мисля, че времето на либерализма и либералната окраска на ДПС като партия майка отминава . Хората очакват промяна не само в “Новото начало” ,очакват промяна и в “ Алианса”, защото този модел, който имахме досега и чийто носител беше ДПС е вече изчерпан. Виждаме как и двете партии търсят нови така формулировки, Например Пеевски откровено застава зад мултикултурализма по американски модел. Въпреки, че санкциониран точно от американското правителство по закона Магнитски. Той иска да направи всичко за всички хора от всички етноси в България и преди всичко тези, които го подкрепят. Разбира се, да им даде равен шанс за равен старт. В същото време ние виждаме как във Алианса, за да се направи коалиция със земеделска партия, вече се говори са за идеите на селския водач Александър Стамболийски. Трябва да го отбележим, че това не е случайно. Първо, електоратът на ДПС са хората от селата и земеделците тютюнопроизводителите, техните наследници, които сега са в градовете. Виждаме този нов прочит. Между другото ,трябва да отбележим, че той има подкрепата във съседна Турция. Избирателите на двете формации очакват промени в техните политически стратегии и мисля, че и за това формациите търсят нов облик на своето политическо поведение.
Водещ - Как ще бъде преодоляна лидерския сблъсък между Ахмед Доган и Делян Пеевски?
Георги Кулов - Аз мисля, че в момента е той не е водещ. Той не е личностен, но ние виждаме, че докато Сокола казва за Пеевски “момчето”, то Пеевски мълчи по отношение на Доган. Има мълчание от двете страни. Няма черен пиар, няма обиди. Което е хубавото, защото и двете фракции заради външни сили са подложени на особен натиск. Ние видяхме на Тюркян чешма, че Доган не беше там. Не само че не беше, нямаше никакво обръщение от него и той беше нежелан от гостите от Турция, които се оказаха домакините, защото цялата организация беше в техните ръце. Видяхме, че Доган го няма. За сметка на това имаше обръщение от президента на Република Турция Реджеп Ердоган, в което той говореше за приятелска България и за това, че българските турци и техните политически субекти са и пример за подражание в световен мащаб, не само на Балканите. Ердоган открито подкрепи формацията на Джевдет Чакъров .Не казвам Доган, защото мисля, че в момента се прави опит Доган да бъде изолиран. Това пролича също и при честването на годишнината на ДПС в София , където Сокола отново отсъстваше и отново нямаше негово обръщение. Имаше Чакъров. Видяхме обаче нещо друго. Видяхме как се заигра един евродепутат -Илхан Кючюк, който се вживява в ролята на бъдеш обединител. Но това ще му изиграе лоша шега, защото всъщност на празника на ДПС имаше 3 обръщение като 2 бяха помирителни, а неговото беше конфронтационо с много възмущение .
Водещ - Турция и отношението към България засега. На дипломатическо ниво то е много прецизно, особено към двете формации от ДПС. Запазва се мълчание. А какво е отношението им в медиите? Питам колегата на
Нахит Догу: В медиите в съседната Турция почти няма коментари за това какво се случва в ДПС и това не е случайно. Просто има нареждане от Анкара, да не се задълбочават в анализи или в конкретни репортажи от България, а само с кратки дописки се споменават, че ДПС е имало някаква конференция. В телеграфен стил и това е в турските медии. В предишни години на изборите у нас имаше кореспонденти на централните медии , телевизионни екипи. Това вече не го виждаме. И пак казвам това не е случайно. Това е нареждане от Анкара.
Водещ - Явно официална Турция се опитва да запази неутралитет в конфликта, разцепил ДПС .
Позволи ми да не се съглася . Точно на Тюркян чешма беше демонстрирано нещо съвсем друго, защото 4 заместник председатели на водещи политически сили на 1 00 милионна държава, каквато е Турция, подкрепиха митинга на хората, останали верни на Ахмед Доган.
Повечето политици от Турция бяха представители на опозиционната Народно републиканска партия. Знае се, че ДПС има традиционни връзки с тази партия , но има отношение и към други политически сили. Водеща партия на Ердоган в Турция също беше на Тюркян чешма, но пак казвам, това е инерцията от предишни години. Връзките, приятелствата, всичко е плод на това нещо, а не че официална Анкара подкрепя или фракцията на Доган или на Пеевски.
Процесът е сред нашите изселници . Вижда се как гласуват в България. Втори път те са сила, която е важна и за самата Турция. Защото гласуват и там. Традиционно нашите изселници подкрепят идеите на Ататюрк и голяма част предпочитат Народнорепубликанската партия. За това и по-голямото представителство от Турция на Тюркян чешма беше от опозицията. В случая друго беше любопитно, че нямаше представители на „ Новото време“. Сега като човек, който не се занимава сериозно с политика , бих казал : - ами да, Турция казва, ние сме с Доган , Пеевски не ни интересува. Това е акцент и на Доган, но не е така. Просто по протоколен начин са изпратени послания към партията. Ако помня, имаше и предишни видео обръщение на президента Реджеп Таип Ердоган към национални конференции на ДПС. Но там никога не се споменаваше името на Доган . Официална Анкара е против Доган, а не е против ДПС .
Водещ : Не е желан Ахмед Доган. Значи ДПС но без Ахмед Доган ?
Нахит Догу: И нещо друго. Новият посланик на Турция в България беше назначен през май миналата година и от тогава до сега само един път е посетил Кърджали. Предишният посланик г-жа Айлин Секизкьок почти всяка седмица беше в Кърджали. Което говори много.
Водещ - Господин Кулов, верни ли са коментарите , че дори и тук, в България вече Ахмед Доган е нежелан не само от хората около Пеевски , нови и от хората около себе си като пречка за евентуално обединени.
Георги Кулов: - Ами моите приятели в Турция ми споделят, че когато бяха изборите, когато Турция наистина запази неутралитет, Хасан Азис и Джевджет Чакъров седях и чаках за снимка пред кабинета на Ердоган. Президентът отказал с думите,“ Те разделиха турците в България“ . Това не е само насочено срещу Ахмед Доган. Всъщност директивата, която идва от Анкара както към неговите така и към „Новото време“ и към симпатизанти на Ердоган във Движението за права и свободи е обединение. Друг е въпросът обаче доколко това е възможно във след всичко това, което се случи. Което мина през тези две формации. Мисля си, че мечтата на турските националисти, защото трябва да отбележим, че те имат много силна позиция в управлението на Турция и в опозицията, но турските националисти определено искат едно ДПС без Доган и без Пеевски.
Водещ - До колко са верни слуховете, че ще бъдем свидетели на сериозен опит за обединение през късното лято или ранната есен?
Георги Кулов - Ами вярно е, че се говори за това, но за сега всичко това общо взето е в мечтите на много от местните партийни функционери.
автор:Красимир Ангелов
БНР Радио Кърджали