Броят на руските фирми в България подозрително расте

Спецслужбите да обяснят на какво се дължи този наплив, настоява депутатът Мартин Димитров

Преди  близо три години Русия вероломно нападна Украйна, а когато западните държави осъдиха агресията и започнаха да прилагат санкции, Путин ги обяви за неприятелски страни. България като част от ЕС също се озова в черния списък на Кремъл, затова е повече от странно, че се оказва много привлекателна за руските бизнесмени и капитали.

Броят на фирмите с руско участие у нас е отбелязал смущаващ скок в последните месеци. Това става ясно от справка, изготвена по искане на народния представител от ПП-ДБ Мартин Димитров от Министерството на правосъдието. По данни на МП към 3 януари т.г. в България има почти 13 000 дружества със значително руско присъствие.  

През септември в отговор на аналогичен въпрос от народния представител от „Да, България“ правосъдният министър Мария Павлова съобщи, че фирмите с над 40% руско участие са към 12 000.  Което означава, че само за четири месеца бройката се е увеличила с около 1000.

„Необходима е спешна проверка на специалните служби да установи и анализира на какво се дължи тази активност и от какво е продиктуван този интерес към „неприятелска“ страна като България, коментира депутатът Мартин Димитров.

Според новите данни в Търговския регистър са вписани:

7132 дружества с едноличен собственик руско физическо или юридическо лице,

5548 дружества с ограничена отговорност с повече от 40% участие на руски физически или юридически лица,

212 дружествата, в които като действителен собственик е вписан руски гражданин.

Накратко, общият брой на дружествата със значително участие на руснаци е 12 892. Това са официални данни, като не е ясно колко са „миноритарните участия“ на руски граждани във фирми, регистрирани в България. Отделна тема е използването на подставени лица за прикриване на истински собственици.  

Самата министър Павлова посочва, че представената информация от Търговския регистър може да не е прецизна и пълна, защото вписването на държава на гражданство за физическите лица или на седалище на правните субекти не представлява част от обстоятелствата, подлежащи на задължително вписване в регистрите, водени от Агенция по вписванията.

Миналата есен компанията Moody`s огласи информация, според която в България има повече фирми с руско участие отколкото в Германия и Италия, а нашата страна и Чехия се оказаха най-гостоприемни и желани за от руските капитали.


„Отличници"

През септември Moody's идентифицира 46 000 фирми в ЕС, в които над 40% са притежание на руски фирми или руски физически лица. Международната рейтингова агенция направи проучването във връзка със санкциите на ЕС срещу Русия. Според 12-ия пакет с мерки срещу държавата агресор банки, застрахователи и други финансовите институции в ЕС са задължени да прилагат строга отчетност и да докладват всички транзакции, надхвърлящи 100 000 евро, ако са свързани с руски граждани или фирми. ​​​​​Еврокомисията изисква докладване за компаниите, в които над 40% от собствеността - пряка, непряка или чрез общ дял, е на руски юридически или физически лица, включително с двойно гражданство.

Според проучването на Moody's в Европейския съюз всяка пета такава фирма е в България. Заедно с Чехия, Германия, Латвия и Италия сме в петорката на предпочитаните от руските капитали държави от ЕС,  в които са концентирани 2/3 от компаниите, подлежащи на специално наблюдение.

 

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини