Сарафов вече е бита карта

Само смяната на кандидата обаче няма да промени прокуратурата

Играта продължава, прегрупираме се, кой на каква позиция е....

Думите на са Борислав Сарафов, тогава заместник на все още главния прокурор Иван Гешев. Изречени са в един от онези напрегнати дни през май 2023 г., преди Гешев скоростно и безпрецедентно да бъде уволнен като главен прокурор, а заместникът му да стане изпълняващ функциите главен прокурор.

Този четвъртък Висшият съдебен съвет би трябвало да изслушва Сарафов, който остана единственият кандидат в процедурата за избор на главен прокурор. За да има избор, са нужни 13 гласа в негова подкрепа. Членове на съвета, с които „Сега“ разговаря, смятат, че той може да събере такова мнозинство. Не трябва да забравяме, че поне двама от Висшия съдебен съвет са „клиенти“ на прокуратурата, което ги прави


зависими от главния прокурор.


През май 2023 г., докато Гешев беше на доизживяване като главен прокурор и показваше мускули на опонентите си, прокуратурата обяви, че има сигнали срещу двама членове на Прокурорската колегия на съвета, като ги посочи с инициалите им. Какво се случва с тези преписки, както и с цялата порция производства, стартирани тогава от Гешев, изобщо не е ясно. Сарафовата прокуратурата отказва да отговори.

А парламентът е на път да приеме промени в Закона за съдебната власт, които ще блокират избора, извършван от членове на ВСС с отдавна изтекъл мандат. А също и да пореже възможността Сарафов да остане на поста като изпълняващ функциите. Промените ще бъдат гледани утре на второ четене в правната комисия, което означава, че може още в сряда да бъдат приети на второ четене и от пленарната зала. Разбира се, до обнародването им и влизането им в сила има и техническо време, но членовете на съвета едва ли ще пришпорят един такъв обречен избор.  

Обстановката сред кадровиците е крайно изнервена, каза пред „Сега“ друг член на съвета.

„Еми


сигурно ме похарчиха и мен,


ама какво да се прави." Това отговаря Сарафов на Гешев в разговора, цитиран в началото. По едно време изглеждаше, че все пак Сарафов няма да бъде похарчен. Прокуратурата си остана във владение на задкулисието. Не видяхме раздвижване по разследванията за влиянията в съдебната власт. Помни ли още някой, че се разследват групите около Мартин Божанов - Нотариуса, или Петьо Петров - Еврото?! В същото време „политически“ дела - бол. И то все срещу опоненти на Делян Пеевски. Даже тропна с крак на парламента да му отговори защо се мотае със свалянето на имунитета на Лена Бориславова.

Специалният прокурор за разследване на главния - Даниела Талева, също подпечата „билет“ на Сарафов за титулярното място начело на прокуратурата, прекратявайки всички висящи преписки, свързани с него.

Мнозинството във Висшия съдебен съвет със зъби и нокти защити правото си да проведе процедурата по избор, въпреки огромните си морални тежести и отдавна изтеклия си мандат.

Но в уравнението в началото не беше фактът, че политическата картина ще се промени. И че в известна степен


свалянето на Сарафов от власт ще се превърне в залог


за съставянето на редовно правителство. ПП-ДБ, които най-категорично искат отстраняването, му вече са извън играта. Обаче бъдещите коалиционни партньори на ГЕРБ от БСП и ИТН също заявяват такива намерения.

Трябва да бъде отчетено и че президентът Румен Радев даде ясно да се разбере, че той няма да подпише указ за назначаването на Сарафов за главен прокурор. Не че може да откаже втори път. Георги Чолаков беше избран за председател на Върховния административен съд точно по тази схема - с един отказ на Радев да подпише.

Ако все пак се стигне до изслушване в четвъртък, Сарафов трябва много убедително да отговори изобщо как изобщо се нави да влезе в битката за главен прокурор, след като се кълнеше публично, че няма да го направи. Накараха ли го? Кой? И с какво? И дали силата, която го кандидатира за главен прокурор сега не му пречи да се оттегли от надпреварата. Подобен ход в крайна сметка би го извадил с някакво достойнство от ситуацията - да се яви в четвъртък, да благодари на ВСС и да се оттегли в името на прокуратурата. Ако е поне


малко по-умен от Гешев, ще си тръгне сам


Пък и така няма да му се наложи да дава обяснения за имуществени отношения в семейството си, за Пепи Еврото, за провала на знаковите дела за мрежите за влияние в системата, за затварянето на прокуратурата и тоталния отказ да дава информация по ключови разследвания. В публичното пространство в последните седмици се говори и за интересни данни за Сарафов и Пеевски от архива на Еврото, притежават от гражданското сдружение БОЕЦ.

По-рано днес Българския институт за правни инициативи огласи национално проучване, в което, наред с другото, анкетираните са поставяли оценки на последните трима главни прокурор - Сотир Цацаров, Иван Гешев и Борислав Сарафов. Цацаров е с 3,05, Гешев и Сарафов са скъсани със съответно 2,75 и 2,81 по шестобалната система.

Силно критичните мнения на обществото са индикатор на слаби резултати както в справянето с битовата престъпност, така и в борбата с корупцията по високите етажи на властта. Гражданите оценяват работата в тези направления основно като кампанийна, а преобладаващото мнение е, че прокуратурата се използва за политически цели и няма никакви ползи за обществото от работата на главния прокурор, обясняват анализаторите от БИПИ.

Изглежда актуалният въпрос вече не е дали Сарафов ще бъде избран, а


кой ще заеме мястото,


което доскоро изглеждаше като да му е в кърпа вързано. Ако парламентът спре процедурата заради изтеклия мандат на членовете на ВСС, но регламентира, че друг трябва да бъде и.ф., то тогава ще е показателно и кой ще е временният началник на държавното обвинение. Защото този временен главен прокурор може да изкара и един мандат, ако парламентът не се погрижи да подмени състава на ВСС. Вече се завъртяха имената на служебната правосъдна министърка Мария Павлова, която беше заместничка на Сарафов, преди да влезе в служебния кабинет. Интересен беше ходът от миналата седмица да бъде назначен нов зам. главен прокурор - Ваня Стефанова.

Ако е някой от близкото обкръжение на Сарафов, обаче ще е ясно, че всичко е било про форма и нищо в прокуратурата няма да се промени. Дори напротив - ще се влоши.

Истината е, че


безграничната власт на главния прокурор лесно би развратила всеки.


А отрицателният подбор в системата в последните десетилетия отдавна си е казал думата, тъй че не може да се разчита, че редовите прокурори ще удържат началника си да се заиграва политически и ще действат само по съвест и закон. В държавното обвинение всички слушат какво ще каже главният. Трябва дълбоко и пълно прочистване и реформиране на прокуратурата. Има ли обаче кой да го направи, ако тя просто е инструмент за политиците и задкулисието? Риторичен въпрос.

Понякога главните прокурори идват и си отиват с името си. За Цацаров имаше похвални публикации, в които се обясняваше как Сотир значи спасител. Факт, че Цацаров се оказа спасител. Основно за Бойко Борисов.

Сараф значи търговец на валута. В нашия случай Сарафов не успя да е сараф, а се оказа просто една политическа обменна монета. Която вече няма стойност за правосъдието.

 

 

Източник: Сега

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини