Работодатели и синдикати се отказаха да протестират на 15 януари
Бизнесът и синдикатите отлагат насрочения за 15 януари съвместен протест заради липсата на компенсации за небитовите потребители на електроенергията.
Решението е взето, след като работодателските организации са получили уверение от всички политически партии в 51-вото Народно събрание, че механизмът за 100% компенсиране на разходите на фирмите при цени над 180 лв. за мегаватчаса ще бъде продължен и тази година - първо с удължителния закон за бюджета, който се очаква да бъде гласуван до края на тази седмица, а след това и с редовния бюджет за 2025 г.
В петък министърът на енергетиката на свой ред увери работодателските и синдикалните организации, че веднага след това ще внесе в Министерски съвет удължаване и на програмата за събиране на свръхпечалбите от производителите и търговците на ток. Вече трета година те са задължени всеки месец да правят отчисления от приходите си към фонд „Сигурност на електроенергийната система“. От този фонд се изплащат компенсациите за небитовите потребители, които от октомври 2020 г. вече купуват тока на свободната енергийна борса.
В петък председателят на АИКБ Васил Велев призова бизнеса да не бърза да калкулира в цените на продуктите и услугите новата, все още несубсидирана цена на тока през януари. От началото на месеца до момента тя е средно над 250 лв. на мегаватчас.
Днес Велев призова производителите да не спират също така работа заради високите цени на електроенергията, защото е сигурно, че механизмът за компенсиране ще бъде продължен.
ТРАЙНО КОМПЕНСАЦИИ
Работодателските организации призоваха проблемът с изплащането на компенсации на фирмите да бъде трайно решен в Закона за енергетиката, а не всяка година да се гласува специална разпоредба в закона за държавния бюджет. „Това ще гарантира сигурност на бизнеса за дълъг период от време и те ще може да инвестират в развитието си“, посочи Добри Митрев от БСК.
Компенсациите за тока на небитовите потребители бяха въведени през 2021 г. като временна мярка заради резкия скок на цената на електроенергията в цяла Европа. Първоначално прагът, над който тази помощ се задействаше, беше 250 лв. на мегаватчас. През 2023 г. беше свален на 200 лв./МВтч, а от юли миналата година - на 180 лв./МВтч.
У нас небитовите потребители - бизнес, общини, училища, детски градини, университети, здравни заведения и др., купуват ток от енергийната борса основно в сегмента „ден напред“, където се търгува най-скъпия ток. До момента бизнесът поставя единствено въпроса за получаване на компенсации, но не и за решаване на пречките да се сключват дългосрочни договори на по-ниски цени.