За седма година Финландия е обявена за най-щастливата страна в света, според световния доклад. Според експертите, най-успешните компании в страната насърчават ангажираността и удовлетвореността на служителите на работа. Пред CNBS, Анни Халила, което е ръководител на отдел „Хора и култура“ във Framery, финландска производствена компания, споделя кои са фразите, които използват на работното място всеки ден.
Едва ли е изненада, че откритата комуникация, екипната работа и, може би най-вече, благосъстоянието на служителите са високи приоритети в компанията, чието седалище е в Тампере. Компанията изгражда звукопоглъщащи кабини за офис пространства. Като ръководител на отдела „Хора и култура“ в компанията, Анни Халила се грижи за това служителите да се чувстват щастливи и удовлетворени по време на работата си. Тя споделя, че с екипа ѝ използват няколко обичайни финландски фрази, за да създадат среда, в която да има развитие и растеж.
Човекът, който задава въпроси, не се отклонява от пътя
Във финландските работни места царува плоска йерархия, където всеки служител — от най-ниското до най-високото ниво — има равни права да споделя мнението си за бизнеса, почти с тежестта на изпълнителен директор. Тази фраза олицетворява финландската философия на откритата комуникация и показва как една доверителна среда, в която всеки може да изрази своето мнение, е от съществено значение за успеха на организацията.
Анни Халила обяснява, че е важно всички служители, независимо от позицията им, да имат възможността да поставят въпроси и да предлагат решения.
„Ако има открита линия на комуникация, в която всеки може да задава въпроси — било то главният изпълнителен директор или който и да е друг в компанията, тогава ще има път напред," споделя тя.
Лудият човек върши много работа, умният се справя с по-малко...
С други думи работи по-умно, а не „като луд“.
Ръководителите във Финландия вярват, че най-важното е не колко работа вършиш, а как я вършиш. Анни Халила обяснява, че лидерите трябва да помагат на служителите си да подхождат към задачите с тази философия. Те трябва да бъдат ясни в своите очаквания и да управляват така, че служителите да могат да се концентрират върху ключовите приоритети на бизнеса.
„Можеш да работиш неуморно," казва тя, „но дали наистина ще постигнеш повече е под въпрос."
Често крайната цел е не просто да се изпълни задачата, а да се направи по начин, който е не само ефективен, но и устойчив в дългосрочен план.
„Не става въпрос за мързел," казва Халила. „Става въпрос за това да бъдеш умел в избора си на приоритети и да постигаш повече с по-малко, така че да можеш да запазиш здравословен баланс между работа и личен живот."
Котката на масата
Халила обяснява, че тази фраза се използва по същия начин, както „да посочиш слона в стаята“ — тоест да се обърнеш към текущия бизнес проблем, вместо да го игнорираш.
„Става въпрос за вярата в работна култура, в която котката е проблемът, който трябва да бъде поставен на масата, и хората да могат да имат доверителен и открит разговор по въпросите, които се отнасят до него," казва тя.
По-просто казано, „вярваме, че проблемите се решават, когато се обсъждат," добавя тя.
Каквото оставиш зад себе си, ще го намериш пред себе си
Тази фраза подсказва, че ако оставиш проблем без внимание, той ще се върне, за да стане по-сериозен по-късно.
„Ако оставиш проблеми зад себе си, ще ги намериш пред себе си," казва Халила. „Така че единственият начин да се справиш с тях е да ги решиш, когато се появят.
Да вървиш към дървото с гръб напред
Тази фраза илюстрира какво се случва, когато не планираш предварително или не обмисляш последиците от определени бизнес решения, обяснява Халила.
„Ако не планираш какво правиш, ще тръгнеш към дървото с гръб и ще се блъснеш в него, вместо да планираш и да бъдеш умел в това, което искаш да постигнеш," казва тя.
Във финландските офиси тези разговори често включват хора на всички нива в организацията, добавя тя. Стратегическото планиране на бизнеса гарантира, че „хората се чувстват чути, имат право на мнение в стратегията ни или поне разбират какво точно стои зад нея."
„Ценим това да бъдем умни в планирането, уважавайки времето на другите хора," обобщава Анни Халила.
След Финландия, според Световния доклад за щастието, се нареждат Дания и Исландия. Сърбия, България, и Латвия са страните с най-голям ръст на индекса на щастието си за периода 2021-2024 г.