България излезе на първо място в ЕС по поскъпване на жилищата

Ръстът през третото тримесечие на 2024 г. достигна 16.5%, въпреки затихналата инфлация

Цените на жилищата в България бележат най-голямо повишение в целия европейски съюз (ЕС) през изминалата 2024 г. През третото тримесечие ръстът е 16,5% на годишна база, показват най-актуалните данни на Евростат. Спрямо предното тримесечие страната ни също е първенец в ЕС с ръст на цените с 3.9%.

У нас имотите са поскъпнали петкратно повече от средното ниво в ЕС, което е 3,8% за третото тримесечие на 2024 г. За еврозоната средното повишение на цените е още по-ниско - с 2,6%.

В България жилищата в София вече са надценени, признават и брокери, и финансови експерти. Увеличението на цените на имотния пазар продължава да се случва в двуцифрени темпове, въпреки че инфлацията падна до 2-3%. Мерките на БНБ за укротяване на кредитирането засега не дадат резултат - банките продължават бурно да отпускат ипотечни заеми при рекордно ниски лихви. Ако ситуацията не бъде овладяна, е възможно Еврокомисията да ни санкционира за допуснати макроикономически дисбаланси.

След България по годишен ръст на цените на жилищата се нареждат Полша (+14,4 на сто), Унгария (+13,4 на сто), Хърватия (+12,3 на сто) и Нидерландия (+10,3 на сто). В същото време в няколко държави е регистриран спад на цените - Франция, Финландия, Люксембург и Германия, който варира от 3.5 до 0.7%.

Цените на имотите, особено в София, вече са надценени, алармираха наскоро брокери и експерти от имотния пазар. Отчетените повишения са прекалено високи на фона на спада на инфлацията, която се очертава средногодишно за 2014 г. да е между 2 и 3%. Засега мерките на БНБ за ограничаване на кредитирането не дават резултат - банките отпускат ипотечни кредити повече от всякога, при това на едни от най-ниските лихви в Европа.

ЗА 14 ГОДИНИ

Евростат дава сравнителни данни и как са поскъпнали жилищата в Евросъюза от 2010 г. насам.

Средното увеличение е 54.18%. За България ръстът на цените на жилищата от 2010 г. до 2024 г. е 110%. Преди нас са Унгария и Естония - и двете с 230%, следвани от Литва (181%), Латвия (+154%), Чехия (+135%), Aвстрия (+114%) и Португалия (+113%). Единствената страна, която отчита спад, е Италия.

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини