Европа е континент със зашеметяващо географско разнообразие - от извисяващи се планински върхове до живописни брегове. Тази карта, наскоро публикувана от хърватския картограф Дмитар Звонимир, подчертава (буквално) най-високата точка във всяка европейска държава, като предоставя завладяващ поглед към драматичните промени в надморската височина в региона. Разглеждаме някои от най-забележителните върхове под картата.
В Европа се намират някои от най-високите и емблематични планински вериги в света, чиито върхове се извисяват високо над пейзажа. Но не всяка страна на континента може да се похвали с високи върхове. Всъщност някои страни имат изненадващо скромни най-високи точки, които са в ярък контраст с извисяващите се планини на Алпите или Пиренеите.
Да започнем от върха - Швейцария е известна с алпийското си величие, като най-високият ѝ връх, Дюфур(Дюфупшпице), достига впечатляващите 4634 м над морското равнище. Това е само един от многото извисяващи се гиганти в Швейцарските Алпи. А след това, разбира се, е Монблан, издигащ се на 4 809 м между френския регион Haute-Savoie и италианския Valle d'Aosta („собствеността“ на върха често се оспорва от тези страни, но според договор, подписан през 1861 г. между Франция и Кралство Сардиния-Пиемонт, границата всъщност е на най-високата точка на Монблан).
Монблан
Снимка: iStock by Getty Images
Обикновено се смята, че Монблан е най-високият връх в Европа, но това отличие всъщност принадлежи на планината Елбрус в Русия (не е отбелязана на горната карта). Този колосален връх се издига на 5642 м над морското равнище и предлага съвсем различно преживяване от леко подвижните хълмове на Нидерландия, например.
Елбрус
Снимка: iStock by Getty Images
И като стана дума за Нидерландия - в тази страна най-високата точка изобщо не е планина, а... е, да го наречем хълм, който достига само 322 метра. Всъщност Ваалсерберг, където се събират и границите на Нидерландия, Белгия и Германия, едва ли е това, за което обикновено се сещаме, когато разглеждаме планинския релеф на Европа.
Ваалсерберг
Снимка: iStock by Getty Images
По същия начин в Белгия най-високата точка е Синял дьо Ботранж , която е висока едва 694 метра. Тя може и да няма величието на Алпите, но за белгийците това е най-високият достъпен връх в страната им.
Придвижвайки се на изток към Балтийските държави, най-високите точки са също толкова невзрачни. В Естония най-високата точка е Суур Мунамяги, който достига 318 метра, което го прави най-високият в страната, но все пак е много скромен хълм в сравнение с високите планински вериги на юг. Най-високата точка в Латвия, Гайзинкалнс, достига 312 метра, а литовският хълм Аукшоташ е висок 294 метра.
На територията на континента разликата между най-високите точки варира драстично. Във Финландия най-високата планина е Халти, която достига 1324 метра. Тя е далеч от височините на Алпите, но за финландците е повод за гордост, тъй като се намира в живописния пейзаж на арктическия регион. След това е Словения, където могъщият Триглав достига 2864 метра - висок по европейските стандарти, макар и да не може да се мери с извисяващите се върхове на Алпите на запад.
Най-високият връх на Испания, планината Тейде, не се намира на континента, а на Канарските острови (които географски се намират на африканската континентална плоча) и се издига на 3718 метра. Всъщност Тейде е спящ вулкан, който се издига величествено над остров Тенерифе. Уникалният му вулканичен пейзаж, характеризиращ се с драматични скали, потоци от лава и безплодни местности, го е превърнал в популярно място за снимане на научнофантастични филми.
Тейде, Тенерифе
Снимка: iStock by Getty Images
В България най-високият връх е Мусала извисяващ се на 2925 метра височина. Мусала е не само най-високият връх у нас, но е и най-високият връх на Балканите, като изпреварва по височина дори връх Митикас (2917 м.), който се издига на митичния Олимп.
Името на Мусала и досега предизвиква спорове. Според някои има арабски произход и означава „близо до Бога“, а според други „Мусалат“ означава „доминиращ“.
От друга страна, Балтийските страни или Нидерландия не са страните с най-ниската „най-висока“ точка в Европа: тази титла се дава на Монако (161 метра), следвана от Дания (171 метра) и Малта (253 метра). Но ако говорим за „същински“ държави и изключим микродържавите и княжествата, тогава остава най-високата точка на Дания - Мьолехьой. Така че нека завършим тази статия с нея. На тази снимка тя всъщност е закрита от селскостопанските сгради. Доста е скромна, нали?