Само 3 от 10 дни въздухът в Димитровград не е бил вреден - безотговорно институционално мълчание?

Димитровград започна 2025 година с тревожни данни за качеството на въздуха.

Според официалните измервания от автоматичната измервателна станция (АИС) Раковски Димитровград, само три дни от началото на годината въздухът е бил в рамките на допустимите стойности за опазване на човешкото здраве. През останалите дни, концентрациите на фини прахови частици (ФПЧ PM10) са надвишили допустимата норма от 50 μg/m³ за средноденонощна концентрация, а за днешния ден - 10 януари, също се очаква превишение. На 6 януари концентрациите на ФПЧ PM10 не са надвишили нормите, но е регистрирано замърсяване със серен диоксид (SO₂).

Данни от АИС Раковски - фини прахови частици PM10

Според официалните данни, единствените дни, в които АИС Димитровград отчита въздух в рамките на допустимите стойности по измерваните параметри, са 2 януари, 4 януари и 5 януари 2025 г. Но според неофициалните данни от несертифицираните станции, най-опасните за човешкото здраве фини прахови частици под 2,5 микрона (които не се измерват от АИС), превишават почти ежедневно допустимите стойности и ако приемем и данните от тях, вероятно само на 4 януари въздухът в Димитровград не е бил вреден.

Данни от станцията на Дишай, Димитровград - фини прахови частици PM2,5

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Министерството на здравеопазването (МЗ) продължават да мълчат по въпроса за другите потенциални замърсители в региона. Това се потвърждава от факта, че още в средата на ноември 2024 г. местната организация „Дишай, Димитровград“ изпрати официално писмо до МОСВ, МЗ, РИОСВ и ИАОС с искане:

  • Да бъде извършен анализ на праха, който се посипва над града, заради съмнения, че съдържа тежки метали като живак, арсен и други.
  • Да се разшири обхватът на измерванията от АИС Димитровград, като се добавят датчици за следене на най-опасните за човешкото здраве фини прахови частици (PM2.5).

Въпреки че от подаването на искането са изминали почти два месеца, институциите все още не са предоставили отговор. Липсата на реакция от страна на МОСВ и МЗ може да се възприеме като мълчалив отказ от отговорност за опазване на здравето на жителите на Димитровград и региона.

Липса на данни за PM2.5:

АИС Раковски Димитровград не измерва ФПЧ PM 2,5, а тя е единствената сертифицирана от самата държава автоматична измервателна станция за качеството на въздуха, принадлежаща на ИАОС. ФПЧ PM 2,5 с и под този размер са най-опасните за човешкото здраве, защото заради малкия си размер попадат директно в кръвоносната система на човека и предизвикват редица заболявания.

Замърсяването на въздуха в Димитровград остава сериозен проблем, а липсата на действия от страна на институциите само задълбочава недоволството на местните жители. Необходима е спешна намеса, както за подобряване на мониторинга на въздуха, така и за предприемане на мерки срещу замърсителите. Сигналите за потенциалното наличие на тежки метали в праха изискват незабавна проверка, за да се гарантира безопасността и здравето на хората в региона.

Източник: Dimitrovgrad.bgvesti.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини

Последни новини