„Теорията за мъртвия интернет“ може да е по-близо до момента, когато ще се превърне в реалност, след като компанията майка на Facebook и Instagram Meta разкри нови планове за зареждане на своите социални медийни платформи с фалшиви потребители, управлявани от AI.
Противоречивата теория за мъртвия интернет твърди, че ботовете и алгоритмите, предназначени да манипулират обществото, са превзели изцяло интернет. Въпреки че теорията преувеличава настоящите онлайн условия в реалния свят, планът на Meta да хоства напълно AI акаунти през следващите две години няма да направи много, за да успокои своите привърженици.
Обратно броене до AI
Meta бързо развива технология, за да позволи на своите 3 милиарда потребители да създават AI персонажи. Компанията вярва, че AI е от съществено значение в надпреварата с конкурентите за аудиторията от следващото поколение, която вижда Facebook и Instagram като социални медийни платформи на своите родители.
Вицепрезидентът на Meta по продуктите за генеративен AI, Конър Хейс (Connor Hayes), обяснява пред Financial Times, че очакват AI акаунтите да станат важна характеристика на платформите през следващите години.
Тези изкуствени акаунти ще имат свои собствени биографии и ще могат да генерират и споделят съдържание независимо. Хейс обяснява, че AI съдържанието е приоритет за компанията, като планира да направи взаимодействието с AI по-социално през следващите две години.
Стотици хиляди персонажи са създадени с помощта на инструмента от пускането му през юли. Досега повечето от тези персонажи са останали частни творения, които не са достъпни за публичните членове на услугата.
По-голямата част от публичното използване на AI на платформата е за редактиране на съдържание на реални потребители, но следващата вълна от продукти има за цел да размие границата. Meta позволи на потребителите да създават AI асистенти, за да отговарят на въпроси на последователи.
В по-ранна демонстрация основателят Марк Зукърбърг показа аватар с изкуствен интелект, който можеше да разговаря във видео разговори на живо, въпреки че имаше някои предпазни мерки в проектите, които включваха възможност на създателите да казват на своите аватари да избягват или да наблягат на конкретни теми.
През следващата година Meta съобщава, че планира да надгради технологията, като пусне софтуер за текст към видео, позволяващ на създателите да се включат във видеоклипове с изкуствен интелект.
По-младите конкуренти на Meta също са навлезли дълбоко в AI играта, като Snapchat пусна свои собствени генеративни AI инструменти през септември, които позволяват на създателите да проектират 3D персонажи за преживявания с добавена реалност.
Snapchat отбеляза 50-процентно увеличение на ангажираността на потребителите, използващи AI обективи и по подобен начин Bytedance се поддържа чрез своя пакет Symphony AI за TikTok. Този пакет, фокусиран върху рекламата, може да създава реклами, аватари и езикови преводи от текстови подсказки (промптове).
Притеснения относно AI в социалните медии
Въпреки че Meta планира ясно да етикетира генерираното от AI съдържание на своите платформи, рискът от умишлена злоупотреба остава. Това може да варира от сериозна политическа манипулация до просто наводняване на платформата с нискокачествено съдържание.
Остават и други сериозни опасения по отношение на разпространението на AI, които включват майка, която съди компания за AI чатбот след самоубийството на сина си. В същото време платформите на Meta се превърнаха в сметище за „произведения на изкуството“, генерирани от изкуствен интелект с ниско качество, стимулирани чрез монетизиране на съдържание.
Web 2.0 започна с обещанието за демократизиран интернет, но завърши с по-ниска ангажираност на потребителите от всякога. Вместо потребителите да споделят активно, проучванията откриват, че все повече потребители избират пасивно да консумират своите фийдове. От 2010 г. насам фийдовете бавно се промениха от предимно акаунти, следвани от потребителите, към големи количества спам, реклами и подсилени публикации на влиятелни лица.
Остава да видим дали все по-фокусираното върху рекламата съдържание, представено на такива платформи, ще успее да задържи потребителите ангажирани през следващите години.
Източник: ‘Dead Internet Theory’ Looms as Meta Unveils Plans to Flood Facebook and Instagram with AI ‘Users’, Ryan Whalen, The Debrief