Омазани с мазут птици бяха открити близо до анексирания от Русия Севастопол
Петролният разлив в Черно море, причинен от аварията на два руски танкера, се разширява. В село Яковенково, част от анексирания от Русия Крим, е открито замърсяване на още 3 км брегова ивица, съобщи руското Министерство на извънредните ситуации.
Петно от мазут с диаметър около метър и половина пък беше открито днес в Севастопол. За това информира назначеният от Москва управител на анексирания регион Михаил Развозжаев. Той добави, че птици, омазани с мазут, са открити в района на селата Учкуевка и Ласпи, както и в залива Омега. Развозжаев увери, че специализирани служби следят ситуацията, а спасителни екипи събират разлива мазут.
Преди ден руското министерство на транспорта съобщи, че след аварията и потъването на танкерите „Волгонефт-212“ и „Волгонефт-239“ в Керченския пролив поне 2400 тона мазут са навлезли в Черно море. При това става дума за „тежък“ мазут от клас М100.
„Този вид мазут замръзва при температура +25 С, плътността му е почти като водата и е по-тежък и, за разлика от другите петролни продукти, не изплува на повърхността, а потъва на дъното или плува в воден стълб“, съобщиха от Министерството на транспорта на Русия.
В момента в световен мащаб няма доказани ефекивни технологии за отстраняване на този вид мазут от водата и единственият възможен метод е събирането от бреговата линия, когато мазутът е изпуснат в крайбрежната зона, както в случая. До момента служители на Министерството на извънредните ситуации и доброволци са успели да съберат и отстранят почти 78 000 тона замърсен пясък и пръст. Според оперативния щаб на плажовете на Анапа и региона Темрюк се събират средно около 15 000 торби с мазут и замърсен пясък дневно.
Спасени са и над 2500 птици. Според оперативния щаб на Краснодарския край 1622 птици са прехвърлени в центрове за рехабилитация на животни. Според експерти обаче процентът на оцеляване на птиците, след като се замърсят с мазут, е 10%, а в някои случаи - дори 1 до 5%. Всъщност почти всички птици умират от отравяне с петролни продукти. Отделно доброволци се оплакват от липсата на достатъчно хора, които да спасяват пострадалите от бедствието птици.
За момента от българското Министерство на околната среда и водите са категорични, че бедствието не застрашава нашето крайбрежие.
Химената