Доставките на руски газ за Европа през Украйна, които се осъществяваха в продължение на десетилетия, приключват на 1 януари 2025 г. Причината е изтичането на договор между двете воюващи страни, който досега носеше милиарди приходи за Москва от продажби и за Киев от транзитни такси, припомня Ройтерс, цитиран от Offnews.
Прекратяването на най-стария газопроводен маршрут на Русия към Европа слага край на десетилетие на напрегнати отношения, започнали след анексията на Крим от Русия през 2014 г. След началото на войната в Украйна през 2022 г., Европейският съюз засили усилията си за намаляване на зависимостта си от руска енергия, като потърси алтернативни източници.
Европа успя да компенсира доставките с втечнен природен газ от Катар и Съединените щати, както и с газ по тръбопроводи от Норвегия. Това доведе до сериозни финансови загуби за „Газпром“, руския държавен газов износител, който през миналата година отчете загуба от 7 милиарда долара – първата от 1999 г. насам, въпреки опитите си да увеличи износа за Китай.
Останалите европейски страни, които все още разчитаха на руски газ през Украйна, като Словакия и Австрия, също осигуриха алтернативни доставки.
Представител на австрийското енергийно министерство обяви, че благодарение на покупки през Италия и Германия, както и пълни газови хранилища, доставките за потребителите са гарантирани. Словакия също не рискува недостиг, въпреки че сега трябва да плати допълнителни 177 милиона евро за използването на алтернативни маршрути.
Говорител на Европейската комисия заяви, че подготовката на ЕС е включвала мерки за енергийна ефективност, развитие на възобновяема енергия и създаване на гъвкава газова система.
„Европейската газова инфраструктура е достатъчно гъвкава, за да осигури газ от неруски произход за Централна и Източна Европа чрез алтернативни маршрути“, подчертава Анна-Кайса Итконен, говорител на Европейската комисия за климата и енергията. Тя добавя, че след 2022 г. капацитетът за внос на втечнен природен газ е значително увеличен.
Според анализаторите, прекратяването на транзита ще има минимално въздействие върху пазара. Данни от украинския оператор на газови транзити потвърждават, че към момента Русия не е поискала газови доставки за Европа през украинските тръбопроводи на 1 януари.