Безвластието превърна огнище на опасна зараза в криминален сценарий с много злодеи, обрати и неясен финал
Всички се чудим какъв е този екшън с велинградската ферма и „тука има-тука няма“ чума вече втори месец. Вероятно малцина посветени са наясно, а за обикновената публика остава горчивото усещане, че и бранителите на стопанството, и агровластите жонглират с фактите и манипулират истината.
Въпросите не спират да валят: Кои са душманите на бай Рибан (така наричат Георги Илиев, главата на фамилното стопанство)? За кого работи БАБХ? Вярно ли е, че овцефермата пречи на мегапроект за фотоволтаици? Или на СПА селище? Или на нечии апетити за пасища и субсидии?
Заговори, диверсии, вируси
Партийни трибуни и граждански активисти, които първи скочиха да бранят фермата, тръбят за европейски заговор срещу българското животновъдство. Част от пъкления план било подправянето на проби и/ или подхвърлането на чумния вирус, за да бъдат избити петте стада в стопанството на фамилията Илиеви във Велинград, а после и още и още.
Но мерките за ликвидиране на чумни огнища не са писани специално за българското животновъдство. Те важат за целия ЕС и предвиждат най-суровите мерки (евтаназия), когато е потвърдена болест от списък на опасните зарази, каквато е чумата по дребните преживни. През лятото в Румъния бяха избити над 200 000 животни, в Гърция също ликвидираха десетки хиляди - да не се разнесе чумата и на други места в Европа.
Стопаните на фермата и тяхната адвокатка лансират две взаимно изключващи се твърдения: чума няма и всичко е користна „измислица“ и завера на БАБХ; зараза има, но вирусът е бил подхвърлен от конкуренти в заговор с ветеринарни служители.
Според бай Рибан преди време някой е влязъл тайно през нощта и е бил ваксина срещу чума на негови овце (това обяснявало и откриването на антитела в кръвта).
Като „докателство“ за злоумисъл се сочи и инцидентът със служител на БАБХ - бранителите на фермата спрели колата му и открили вътре съмнителен химикал без надпис. От агенцията обясниха, че човекът е отишъл да обеззаразява, а не да заразява. Може и така да е - по време на „гражданския арест“ вече бяха изследвани първите проби и беше ясно, че има чума - защо да се „подхвърля“ нещо ново?
Адвокатката на стопаните от Велинград Яничка Методиева пък и до днес твърди, че чума няма, а в лабораторията към БАБХ са подправили резултатите.
Бе докарано и „доказателство“ от чужбина - анализ в Солун не открил следи от чума в пробите от Велинград. Но гръцките власти потвърдиха казаното преди това от БАБХ - солунската лаборатория не е за откриване на чумни вируси.
Според Яничка Методиева и на специалистите от Монпелие не можело да се вярва, защото във френската лаборатория са изследвали проби, които вече са били „обработени“ в България. Всъщност такъв е механизмът - в лабораторията в Монпелие, която е референтна за целия ЕС, не се пращат „пресни“ проби, а такива, които вече са минали през национална лаборатория, за да се направи сравнително изследване, което да потвърди резултатите или да установи евентуално разминаване. В конкретния случай има пълно потвърждение.
Адвокатката настоява, че нашите контролни органи изцяло са нарушили процедурите, и на това основание е оспорила в съда заповедта на директора на БАБХ за изтребване на петте стада във Велинград. Съдът още не се е произнесъл по същество, но е спрял действието на заповедта до изясняване на фактите.
Пасища, солари, екарисажи...
Сред местните хора упорито се говори, и то не от вчера, че в дъното на бедите на бай Рибан стоят едри бизнесмени, които искат да завземат всички пасища в региона, за да си докарат още по-големи субсидии. От лагера на Илиеви твърдят, че ги натискали да продадат фермата, че им пращали мутри за сплашване, даже през пролетта някой гърмял с ловна пушка по единия от синовете.
По време на протестите фермер от Сливенско, участник в живата верига, обясняваше, че „високопоставен служител от Агенцията по храните бил взел 500 000 лева рушвет, за да загроби стопанството на Илиеви“.
Всичко това обаче е от жанра „ЕЖК“ - една жена каза. А има и още мълви. Известен местен активист разпространи видео, снимано край фермата на бай Рибан с изглед към най-лъскавите СПА хотели, в което обясни, че мястото е избрано за нов инвестиционен проект, само овцете и кошарите пречат. Дали ще е ново петзвездно чудо или пък огромен фотоволтаичен парк - тук версиите се раздвояват.
Адвокатката на Илиеви пък съзира зловещ сценарий - БАБХ трябвало да усвои едни милиони, предвидени за унищожаване (изгаряне на трупове), а била закъсала с изпълнението на плана, затова търсела жертви на едро - по-едри стопанства. Яничка Методиева намекна, че фирми - „любимки“ на власта, които разполагат с екарисажи, си чакат задачите и парите от агенцията.
Какво (не) казва БАБХ
От агенцията смятат, че вирусът е дошъл от съседна държава чрез „нерегламентиран“ внос. С други думи, бай Рибан и синовете му сами са се вкарали в беля, като са купили на безценица и са внесли нелегално болни (или преболедували) животни.
Версията на агенцията донякъде обяснява и яростния отпор на собствениците на фермата. Ако в стадото наистина има „пришълци“ - носители на вируса, и те не са са били надлежно регистрирани от собствениците на стопанството, това означава загуба на права за стопаните. Ако се стигне до поголовно избиване на овцете в тази ферма, държавата има основание да откаже изобщо да плаща обезщетения - защото вносът не само е „нерегламентиран“, но и носи огромен риск за разпространяване на чумата (в кръвта на изследваните животни има антитела, а ветеринари твърдят, че при стрес вирусът се активира и започва да се излъчва и да заразява).
За това обаче от БАБХ никой не говори, не се споменават и санкции. Защо ли? Ами защото властите само „предполагат“, а не показват доказателства. Оказа се, че все още дори не е направена задължителната при установяване на опасно инфекциозно огнище инвентаризация - тоест описване на всяко животно (порода, възраст и т.н.), на болните, на смъртните случаи. Само се премятат някакви бройки на взети и изследвани проби.
БАБХ усуква, защото ситуацията я злепоставя - излиза, че България е разграден двор и всеки може да внесе всичко под носа на ветеринарния контрол.
Контрол ли бе да го опишеш
Поведението на агровластите определено не внушава сигурност, изглежда странно, даже подозрително. Дни наред десетки външни хора влизаха необезпокоявано в огнището на чума. Очевидци твърдяха, че ветеринарните инспектори никакви ги няма, дори заграждения в началото липсваха. Локва от дъждовете с нахвърляна слама играеше ролята на „площадка за дезинфекция“ на преминаващите коли.
Агроминистърът и изказващите се от все БАБХ говорят с недомлъвки, „по принцип“, избягват медиите. И до днес не са обявили колко овце са показали признаци на чума, колко са умрели, къде са загробени. Защото не знаят или защото не искат да кажат?
Лош тон даде агроминистърът Георги Тахов, който, дали заради яростния отпор или по нечие нареждане, пресече БАБХ и обяви, че животните няма да бъдат убивани. Засега. Пак той подкара сериала с повторно взимане на проби и трето изследване - в Монпелие. Тахов на практика блокира работата на подопечната му агенция. Поставена в преса между протестите и министъра, шефът на БАБХ д-р Патарински и подчинените му не могат да обяснят как така са 100% убедени, че има опасна чума, а пък не смеят да ликвидират огнището.
Още съмнения
Няма трупове, няма видимо умърлушени и изпосталели овце - къде е тук заразата, питат защитниците на фермата. И посочват, че всеки ден „чумавите“ овце раждат здрави агънца. През цялото време БАБХ само повтарят, че не пречело болни животни да раждат здрави бебета. И че опитът в Гърция и Румъния показал, че смъртността от този щам била под 2%, но проблемът си остава - чумата се разнася много бързо и лесно.
Съмненията и критиките срещу Агенцията по храните се подхранват и от нейни предшни гафове. През 2018 г. пламна чума, над 3000 овце и кози в Ямболско бяха изтребени, но фермерката Ана Петрова не допусна „ликвидатори“. Заведе дело срещу заповедта за избиване на нейните животни и през 2020 г. го спечели. Тогава директорът на ямболската БАБХ не можа да обясни дори и пред съда колко животни са заболели и умрели. Хората още се питат - сбърка ли агенцията, трябваше ли да се избиват толкова животни, щом животинките на Ана и днес са живи и здрави. Май няма да разберем истината.
Нови беди
Напоследък зачестиха сигналите за зарази в различни краища на страната - шарка, чума, появи се и непозната по нашите ширини болест. Слаб контрол? Прави впечатление, че фермерите сами търсят БАБХ за спешни мерки срещу заразата. В случая в Карнобатско обаче агенцията казала на фермерите, че са свободни да правят с животните си каквото решат, защото болестта там не била с списъка с особено висок риск. Един от собствениците обясни пред бТВ, че сам се отказал от сделка за износ в Германия - защото овцете видимо не били в добро здраве...
В България има 27 животновъдни организации. Повечето вече поискаха БАБХ незабавно да ликвидира огнището на чума във велинградската ферма и недоумяваха защо се правят втори и трети тестове. Имат своите основания за тревоги - ако ЕК установи, че нашата агенция за безопасност на храните не може да се справи със ситуацията, ще наложи пълна забрана за износа на всякакви животни и животински стоки от България. Което ще е кошмар за агробизнеса.
Всичко дотук показва, че няма зли сили, които искат да съсипят българското животновъдство. Има държава на БАБХ, която се проваля в най-важната си функция - да осигурява ред и контрол.
Докато БАБХ се чуди какво да прави, фермери, политици, активисти организираха протести, живи вериги и шествия в защита на фермата на бай Рибан и синовете му.