Държавата е в риск от бюджетен колапс след 1 януари

Няма как да се събират здравни вноски и няма как да се платят минималните пенсии, алармира Асен Василев

Държавата ще изпадне в ситуация да не може да събира здравни вноски и да изплаща минимални пенсии от 1 януари 2025 г. Това ще стане, ако правителството спешно не предложи, а Народното събрание не приеме текстове, които удължават действието на бюджетите на здравната каса и НОИ, както и на целия държавен бюджет.

Министерството на финансите на този етап не желае да коментира проблема, въпреки че Mediapool, както и други медии, са изпратили запитвания по темата още преди дни. В четвъртък публично темата бе повдигната от съпредседателя на „Продължаваме промяната“ и бивш финансов министър Асен Василев, който алармира, че държавата ще изпадне в бюджетна криза, ако 31 декември 2024 г. не бъдат приети и обнародвани поне удължителни текстове на законите за НЗОК и Държавното обществено осигуряване.

В последните няколко години, които държавата стартираше без приет бюджет, все пак имаше гласувани удължителни закони, които позволяваха финансовото министерство да прави поне заложените в законите нормални разплащания. Сега такъв закон нито е написан, нито е внесен в Народното събрание, а единствени резервни членове по въпроса в Закона за публичните финанси не уреждат въпросите със здравното осигуряване и част от пенсионните въпроси.

Според чл. 87 от ЗПФ „в случай че до началото на бюджетната година държавният бюджет не бъде приет от Народното събрание, приходите на бюджета се събират в съответствие с действащите закони, а извършването на разходите и предоставянето на трансфери е в размер не по-голям от размера им за същия период на предходната година, до размера на постъпилите приходи, помощи и дарения, като се отчитат влезли в сила актове на Народното събрание и на Министерския съвет, които предвиждат допълнителни или намалени бюджетни средства, и при спазване на фискалните правила по този закон и одобрените от Министерския съвет със средносрочната бюджетна прогноза фискални цели“. Проблемът е, че към 1 януари 2025 г. законите за бюджетите на НЗОК и ДОО няма да са „действащи“, защото са в сила само за 2024 г.

По думите на Василев, ако не бъде приет удължителен закон, държавата няма да има правно основание за събиране на здравни вноски от 1 януари 2025 г. На 31 декември този бюджет изтича, оттам нататък няма размер на здравната вноска, няма как да се събират здравни вноски. Това са 30 млн. лв. на ден загубен приход за хазната.

Второ, няма да има компенсации за електроенергията за бизнеса, нито ще могат да се събират парите за компенсации – нито да се раздават. Бизнесът ще трябва да плаща на борсови цени, каза Василев.

Според Василев няма да има и минимална пенсия, а максималната пенсия ще падне от 3400 на 2250 лв. Изплащането на пенсиите на 7 януари ще бъде поставено под риск, тъй като Националния осигурителен институт (НОИ) няма правно основание, на което да даде минималните пенсии в техния размер, разясни той.

Съпредседателят на ПП добави, че ако няма приет удължителен закон, няма да има и ваучери за храна, обезщетение за безработица, семейни помощи, майчински, данъчните облекчения за деца ще паднат на 20 лева. Василев добави, че това са плащания, чиито размери се фиксират в Закона за държавния бюджет .

Затова той настоя Министерският съвет и Министерството на финансите да внесат такъв удължителен зокон още днес или най-късно утре. Той апелира парламентът да избере своите комисии, тъй като за да бъде разгледан подобен законопроект, парламентът трябва да има поне комисия по бюджет и финанси, която да го разгледа на първо и на второ четене.

 

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини