Бивш информатор на ФБР призна, че е лъгал за Джо и Хънтър Байдън

Разследването опроверга обвиненията в корупция срещу президента на САЩ и сина му

Бившият информатор на ФБР Александър Смирнов, който обвини президента на САЩ Джо Байдън и неговия син Хънтър, че са вземали подкупи от украинска фирма, се призна за виновен в лъжесвидетелстване на изслушване във федералния съд в Лос Анджелис, съобщиха американските медии. Като част от сделка с прокурорите, която ще доведе до намаляване на присъдата му, Смирнов каза, че е измислил история, че президентът на САЩ Джо Байдън и синът му Хънтър са получили по 5 милиона долара от украинската енергийна компания Burisma. Той се призна за виновен и в укриване на данъци. Смирнов и адвокатите му отказаха коментар след заседанието.

Според “Гласът на Америка” обвинението и защитата са се съгласили да препоръчат присъда на Смирнов да е от четири до шест години затвор. Присъдата ще бъде произнесена следващия месец.

43-годишният Смирнов беше арестуван през февруари тази година и изпратен в следствения арест. Специалният прокурор, който ръководи разследването срещу Хънтър Байдън, повдигна обвинения в лъжесвидетелстване срещу Смирнов, като каза, че той е оклеветил президента на САЩ, защото не го харесва като политик. Сега обвиняемият е потвърдил това.

Смирнов си сътрудничи с ФБР повече от десетилетие преди да направи сензационни обвинения за семейство Байдън през юни 2020 г. Тогава той каза, че ръководството на Burisma му е казало, че през 2015 и 2016 г. е наело сина на Байдън, за да използва връзките му, за да защити компанията от правни проблеми в САЩ. Джо Байдън беше вицепрезидент в кабинета на Барак Обама до януари 2017 г. Хънтър Байдън е бил в борда на директорите на Burisma от 2014 до 2019 г. Разследването обаче установи, че Смирнов е имал само рутинни бизнес отношения с Burisma, започнали през 2017 г., когато Байдън-старши вече не е вицепрезидент.

Смирнов също така твърди, че руските разузнавателни служби може да са подслушали разговорите на Хънтър Байдън в Киев. Той каза, че е бил в контакт със служители на руското разузнаване, а след ареста си заяви, че „служители, свързани с руското разузнаване, са участвали в разпространението на историята“ за Хънтър Байдън. Разследването обаче установи, че Хънтър Байдън никога не е бил в Киев и следователно не може да е бил подслушван там.

Обвиненията на Смирнов преди ареста му през февруари доведоха до започване на разследване в Конгреса за импийчмънт на Джо Байдън. То бе инициирано от републиканците. Разследването обаче не откри доказателства, че Джо Байдън е действал за лична изгода или е вземал подкупи, докато е бил вицепрезидент.

Темата Burisma изигра важна роля при импийчмънта на тогавашния президент на САЩ (преизбран на този пост през 2024 г.) Доналд Тръмп през 2019 г. Тогава се твърдеше, че Тръмп се е опитал да окаже натиск върху Украйна да разследва Байдън и да му помогне да спечели изборите. По-късно Сенатът, в който републиканците имаха мнозинство, оправда Тръмп. Тръмп продължава да обвинява семейство Байдън в корупция.

Хънтър Байдън беше обвинен за престъпления, които не са свързани с Украйна - за укрити данъци и незаконно притежание на оръжие. Синът на президента беше признат за виновен, но беше помилван от баща си преди присъдата. Джо Байдън каза, че процесът според него е „явно политизиран“.

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини