Над 300 проби от смъртоносни вируси изчезнаха от лаборатория в Австралия

„Няма риск за обществото“, уверяват властите

Над 300 живи проби от смъртоносни вируси са изчезнали от лаборатория в Австралия, като все още не е ясно къде се намират те, съобщи Fox News, позовавайки се правителството на щата Куинсланд в Австралия. В момента властите разследват случая.

Установена е липсата на общо 323 ампули с живи вируси от Вирусологичната лаборатория за обществено здраве в Куинсланд. Служителите на учреждението разбират това през август 2023 г., а властите обявяват новината едва сега чрез стартираното разследване. Смята се, че пробите са изчезнали още през 2021 г. Управляващите описват случая като „историческо и безпрецедентно нарушение на биобезопасността“.

В ампулите има проби на вирусите Хендра, Лисавирус и Хантавирус. Вирусът Хендра е зоонозна инфекция (предавана от животни на хора), която е откривана само в Австралия. Групата на хантавирусите спада към РНК вирусите и се отличават с висока смъртност, докато Лисавирус е група вируси, които могат да причинят бяс. Почти 100 от липсващите флакони съдържали вируса Hendra. Два от флаконите са съдържали хантавирус, а 223 флакона - проби от лисавирус.

Лабораторията, специализирана в изследването на вируси и патогени, пренасяни от комари и кърлежи, не е успяла да заключи дали вирусите са били унищожени или премахнати от защитено хранилище, но не изглежда да са били откраднати. „Няма нищо, което да подсказва, че те са взети от лабораторията. Нямаме никакви доказателства, че вирусът Hendra е бил активиран по някакъв начин в която и да е изследователска лаборатория“, заяви министърът на здравеопазването на Куинсленд Тим Никълс.

В изявление на правителството се уточнява, че няма риск за обществото. Причината за това е, че извън защитната среда с ниска температура пробите имат много кратък живот, пише австралийската медия ABC. Д-р Сам Скарпино от Североизточния университет в Бостън коментира, че „с оглед на ограничената способност на тези патогени да се предават от човек на човек, рискът от епидемия е много нисък“. „Макар трите патогена да имат много високи смъртни проценти при хората, те не са особено заразни“, уточнява той.

Експертът по инфекциозни заболявания д-р Пол Грифин заяви, че пробив в съхранението на толкова опасни вируси не би трябвало да е възможен. „Системите и процесите в лаборатории, които работят с толкова смъртоносни патогени, обикновено са изключително надеждни и стриктни ... подобни неща просто не могат да се случат," каза д-р Грифин. „При толкова сериозно нарушение на протоколите за биобезопасност и липсващи инфекциозни проби, Queensland Health трябва да разследва какво се е случило и как да предотврати това в бъдеще," заяви министър Никълс.

 

Източник: http://www.segabg.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини