Бившият шеф на ББР е обвинен по делото на Румен Гайтански - Вълка, но е неоткриваем за властите
Софийският градски съд ще разгледа днес искането на прокуратурата да издаде европейска заповед за арест (ЕЗА) за Стоян Мавродиев. Както „Сега“ писа, то беше внесено в съда преди 2 седмици. Искането е стандартно, в него се сочи, че Мавродиев е обвиняем, а не може да бъде открит.
ЕЗА би свършила работа, ако Мавродиев бъде засечен на територията на ЕС.
Мавродиев се издирва, след като получи задочно обвинение, заедно с бизнесмена Румен Гайтански - Вълка и адвоката Иван Георгиев за длъжностно присвояване в особено големи размери. Това се случи след акция на Комисията за противодействие на корупцията през август.
От тримата обвиняеми по знаковото дело единствено в неизвестност за властите е Мавродиев. За него има прокурорско постановление за 72-часово задържане. Няма данни Мавродиев да се търси през системата на Интерпол.
Гайтански, Мавродиев и Георгиев бяха обвинени за длъжностно присвояване в особено големи размери след акцията на Комисията за противодействие на корупцията по разследването на необслужвания кредит за 150 млн. лв., отпуснат на фирма на Гайтански от ББР. Заемът е отпуснат през 2019 г., когато начело на ББР е Стоян Мавродиев.
Докато градският съд гледаше делото по мярката на Гайтански, от прокуратурата посочиха, че той умишлено е склонил Стоян Мавродиев да извърши престъпление, като част от парите от кредита са използвани изплащане на дивиденти на Гайтански в размер от 46 млн. лв., а над 26 млн. лв. били използвани от дружеството „Кристална вода“ за изплащане на задължения на ТЕЦ „Варна“ (дружеството, свързано с Ахмед Доган).
Адвокат Иван Георгиев, представител на „Роудуей кънстракшън“ - фирмата, свързана с Гайтански, получила кредита от 150 млн. лв. Той е на свобода срещу гаранция от 50 000 лв., което обжалва, но съдът потвърди. През октомври и Гайтански беше пуснат под гаранция от 250 000 лв., след като изкара в ареста 2 месеца.
Не стана ясно дали прокуратурата разследва и другите необезпечени кредити от ББР, за които алармира Кирил Петков преди години, когато беше служебен министър на икономиката. „Сега“ много пъти е задавал този въпрос, но никога не е получавал отговори. Както, впрочем, без отговори остават и куп други въпроси към прокуратурата по дела от обществен интерес.