Йовковци представени с добра практика в националния форум „Ние сме бъдещето“

Директорът Людмила Чаушева сподели как в училището се създават бъдещи успешни предприемачи

Единственото училище в Кърджали, което „произвежда“ успешни предприемачи – Средно училище „Йордан Йовков“, представи града и региона на националния форум „Ние сме бъдещето“.Събитието се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община Габрово. Във форума участваха педагози от над 50 населени места в цялата страна и беше място за споделяне на добри практики и иновативни подходи в обучението, които насърчават предприемаческо мислене, финансова грамотност и модерни методи за ангажиране на учениците.

От Кърджали единствено директорът на СУ „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева бе допусната да представи добра практика. В разработката си на тема: "Йовковци - вчера, днес, утре - заедно за едно по-добро бъдеще", тя и заместник-директорът Марияна Стоянова проследиха работата в училището от 2010 г. по програмата на „Джуниър Ачийвмънт България“.

„Нашето училище е утвърдено в града и областта с предприемаческата си визия и план.През 2018 г. Европейски Бизнес Изследователски Център номинира с “Европейска награда за качество” нашето училище. Също от учебната 2018-2019 годинае иновативно с иновация „Екологично предприемачество“. По същото време ни беше присъден специален знак “Активен и устойчив партньор на „Джуниър Ачийвмънт България“ в предприемаческото образование“, припомни част от акцентите в добрата практика директорът.

Представената практика е свързана със създаването на предприемачи по метода учене чрез правене, чрез интерактивност и привличане на бизнес ментори в учебния процес. Обхваща 966 ученици от 38 паралелки от начален, прогимназиален и гимназиален етап.

Сред целите, насочени към учениците са „изграждане на предприемачески умения, развитие на иновативност и креативност, разбиране ролята на бизнеса, идентифициране на стоки, услуги и ресурси, работа в екип, самоизразяване, самооценка, себепознание и като цяло подготовка за успешно реализиране на съвременния пазар на труда“, посочи в експозето си Чаушева.          

Основният фокус на програмите във факултативните часове по предприемачество е разширяване познанията на децата за личната икономика, запознаването с парите и акцент върху печеленето и спестяването. Те се запознават със значението на образованието за тяхното бъдеще, също с различни професии, с приноса на бизнеса за града, разширява се разбирането им за това как ние, гражданите, трябва да поемаме отговорност за благосъстоянието на своята общност“ сподели опита на йовковци директорът.  

В рамките на работата по програматавече има и утвърдени инициативи, превърнали се в традиция. Такива са ежегодното сътрудничество на малките предприемачи с Областния управител, с Кмета на Община Кърджали, с Ротари клуб, с местни фирми за изработване и продаване на коледни картички, средствата от които отиват за лечението на онкоболни деца, или като подарък за деца и възрастни в неравностойно положение, или други благотворителни каузи. Вече е традиция и организирането на благотворителни базари с артикули, изработени от младите предприемачи-йовковци, не рядко заедно с техните родители, за набирателни благотворителни каузи, разказа още Чаушева.

Тя описа пред колегите си от цялата страна многобройните достижения на възпитаниците на училището.

„Споделената ни добра практика по програмите на „Джуниър Ачийвмънт България“, по които работи училището е добре  да бъдат приложени и адаптирани и от други училищни екипи. Ние, благодарение на работата ни по програмите, сме се утвърдили като единственото училище, създаващо предприемачи в област Кърджали. Йовковци сме доказали във времето, че тайната на успеха е да не се отказваш. Пример за това са всички наши квалифицирани специалисти, работещи в подходяща среда за създаване на предприемачи, а те се създават, не се раждат“, препоръча в заключение директорът Людмила Чаушева. 

Участието във форума постави края на Световната седмица на предприемачеството, в която йовковци се включиха за поредна година. Тазгодишното издание беше организирано като седмица на отворените врати, в която възпитаниците на школото представиха тематични работилници и открити уроци пред бъдещи ученици, партньори и родители.

Клуб „Журналист“

Снимка-1: Марияна Стоянова, Заместник-директор на СУ „Йордан Йовков“; Диляна Гюрова, Експерт програми и проективъв фондация „Джуниър Ачийвмънт България“; Людмила Чаушева, Директор на СУ „Йордан Йовков“ и Ирина Илиева, Оперативен директор, Изпълнителен директор (2023-2024) във фондация „Джуниър Ачийвмънт България“(от ляво надясно)

Източник: Kardjali.bgvesti.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини