С поредица от инициативи ботевциотбелязаха 21. ноември – Деня на философията
Всеки трети четвъртък от месец ноември по инициатива на Юнеско с множество събития по целия свят се отбелязва Международния ден на философията. В продължение на седмица, ученици и учители от ЕГ „Христо Ботев“ – Кърджали работиха в екип и проведоха поредица от инициативи, които обединиха философия, литература и иновации.
Ботевците от осми, девети и десети клас проучваха интересни факти, свързани с живота на известни философи, изготвиха множество проекти, постери и разнообразни тематични разработки, които подредиха в изложба на първия етаж в училището.В часовете по литература младежите успяха да надникнат във взаимодействието на философията с литературата, която често се превръща в огледало на търсенията на времето.
Денят, посветен на царицата на науките – нейно величество Философията, се осъществи с подкрепата на госпожа Николина Мавродиева – учител по български език и литература, и госпожа Миглена Карагьозова– учител по философия и гражданско образование, които подготвиха интердисциплинарен урок по български език и литература и философия и гражданско образование. Събитието беше уважено от директора на ЕГ „Христо Ботев“ госпожа Даниела Павлова, която поздрави учениците и учителите за проявената креативност, екипната работа и за поредицата от инициативи, посветени на празника.Участниците в този иновативен проект представиха пред съучениците си в актовата зала на Гимназията постановка, в която две поколения философи – младите, вдъхновени да намерят нови истини, и по-възрастните, пазители на мъдростта на традицията – се сблъскват в размисли за същността на човека и обществото.Философите актьори показаха на публиката как философията и литературата могат да ни дадат основата за разбирането на настоящето.Достигнаха до извода, че винаги трябва дапродължаваме да търсим нови отговори, но без да забравяме мъдростта, която ни е предадена от тези, които са вървели по пътя преди нас.
По повод Световния ден на философията учениците от 10. Г клас в ЕГ „Христо Ботев“ участваха и в игра „EscapeRoom: Търсенето на истината“, организирана от госпожа Марина Димова – учител по философия и гражданско образование. Събитието, посветено на философията, съчета забавление и образователна стойност, като въведе участниците в основни философски идеи чрез решаването на пъзели и логически задачи.
Целта е да се стимулира интересът на учениците към философията, като им се даде възможност да приложат знанията си в практически контекст.
Участниците, разделени на отбори от по 4-5 души, трябваше да преминат през няколко тематични стаи, всяка вдъхновена от различни философски идеи:
„Пещерата на Платон“ – учениците бяха предизвикани да открият истината, като изпълнят поредица от загадки.
„Дилемата на тролея“ – отборите трябваше да вземат морално решение и да го обосноват чрез философски теории.
„Свободата и отговорността“ – в тази стая учениците решаваха дилема, вдъхновена от Жан-Пол Сартр, и представяха своите разсъждения за човешката свобода.
„Арт добродетелите“ – финалната стая предизвика участниците да свържат философски течения със съответните символи и идеи и да ги изобразят.
По време на играта учениците демонстрираха както задълбочени познания, така и оригинален подход към решаването на задачите. Някои от отборите използваха символика и метафори, за да представят решенията си, което впечатли организаторите.
„Беше не само забавно, но и научихме много. Разбрахме как философията може да бъде толкова практична и интересна,“ сподели един от участниците.
Играта завърши с дискусия, в която учениците споделиха какво са научили. Те подчертаха значението на философията за формирането на критическо мислене и вземането на морални решения. „EscapeRoom: Търсенето на истината“ се превърна в още едно успешно и вдъхновяващо събитие, което показа, че философията не е само теория, а и практика, която може да обогати всекидневния ни живот.Госпожа Марина Димова, изрази готовност да превърне инициативата в ежегодна традиция, която да насърчава младите хора да изследват смисъла на човешкото съществуване.
С отбелязването на Международния ден на философията всички участници в събитията и техните учителитестигнаха до извода, че търсенето на смисъла и истината е път, който никога не свършва и не трябва да спираме да се питаме, да мислим и да я откриваме – както за света около нас, така и за себе си. Това е най-добрият начин да съчетаем мъдростта на традицията с устрема на новото време.
Честит Ден на философията!
Това съобщиха от ръководството на Езиковата гимназия.