Богатите българи вече са с портфолио от „трофейни“ имоти зад граница

„Юник Естейтс“ отново е представител на „Кристис Риъл Естейт“ за България

Все повече богати българи не просто купуват имот зад граница, а правят портфолио от „трофейни“ имоти в най-предпочитаните дестинации - Дубай, френската Ривиера, ски курорта „Куршевел“, Виена, Лондон или Гърция.

В същото време българи с възможности, които от години живеят в чужбина, искат да купят луксозен имот у нас. Макар и малко, има и чужденци, които също са готови да инвестират, тъй като у нас няма данък наследство или данък богатство.

Именно тези два фактора са причината българската компания за луксозни имоти „Юник Естейтс“ (Unique Estates) отново да стане официален представител на глобалния бранд „Кристис Риъл Естейт“ (Christie’s International Real Estate) за страната ни.

Договорът беше подписан в сряда в София от Весела Илиева - управляващ партньор на „Юник Естейтс“, и Хелена Мойас де Фортън - изпълнителен директор и ръководител за EMEA & APAC на „Кристис Риъл Естейт“.

За първи път „Юник Естейтс“ подписа договор с „Кристис Риъл Естейт“ през 2007 г., но десет години по-късно го замрази. Сега той се подновява отново, но на съвсем друго ниво. За последните три години и двете компании са се разраснали, ръстът на сделките с луксозни имоти е не само в глобален мащаб, но и в България, увеличават се и богатите българи, които искат персонално отношение при покупката на „трофейни“ имоти по света.
Пазарът на луксозни имоти в България

Луксозните имоти са напълно обзаведени висок клас жилища. За българския пазар цената на къщите трябва да е над 1 милион евро, а на апартаментите над 800 000 евро. Месечният наем на луксозните жилища пък е над 3500 евро.

Има обаче и т.нар. „трофейни имоти“. Това са къщи или жилища с историческа стойност, част от културното наследство на София. В тази група влизат и нови имоти, оборудвани с хай тек технологии, съчетаващи уникалност, модерност, комфорт и престиж. Те се намират както в столицата, така и във ваканционни резиденции в близост до морето или планината, обясни Светослава Георгиева, управляващ директор на Unique Estates | Christie’s International Real Estate.

Най-скъпият имот, продаден през тази година на българския пазар, е къща в полите на Витоша за 2.7 милиона евро, но през годините компанията е продавала и на далеч по-високи цени, уточни Светослава Георгиева.

Най-предпочитаните луксозни имоти у нас са в Докторската градина и в южните столични квартали в полите на Витоша. Обикновено една сделка в този премиум клас отнема между 8 и 12 месеца, но може да продължи и повече.

Годишно „Юник Естейт“ продава около 30 луксозни имота, като цената им общо надхвърля 90 милиона евро. Причината за малкия брой продажби е, че това е пазар, достъпен едва за около 2 на сто от българите, обясни Весела Илиева.

За последните три години цените на луксозните жилища са нараснали с 30%, а прогнозите са това да продължи и през 2025 г., посочи Светослава Георгиева. „Юник Естейтс“ отчита 50% ръст на сделките за имоти над 600 000 евро през 2023 г. По една трета от обявите на компанията са реализирани сделки без намаление от исканата цена и около 15 на сто дори над нея, допълни тя.
Къде купуват българите в чужбина

С нарастващото търсене на луксозни имоти виждаме огромна стойност в представянето на нашите обяви пред международни партньори и потенциални купувачи по света, както и в създаването на възможности за инвестиции на ключови глобални пазари като Лондон, Париж, Ню Йорк и Дубай, коментира Весела Илиева.

По думите ѝ въпрос на престиж е всеки милионер да има имот в Дубай, като най-често те се купуват с инвестиционна цел. Българите също не правят изключения, като редица намират пристан в арабската държава. l

Другите предпочитани места са френската Ривиера или зимния курорт „Куршевел“. Обикновено българите първо наемат луксозно жилище, а след това се оглеждат и за покупката на имот, който ползват определен период от време през годината, а през останалото го отдават под наем, обясни Весела Илиева.

Предпочитани от българите са още Виена, Лондон и Швейцария, където обикновено децата им учат. В Гърция българите купуват предимно втори дом, като обикновено остават в южната ни съседка цяло лято.

С аргумента конфиденциалност не беше споменато нито едно име или конкретни сделки.

„Ние не просто продаваме имоти, ние продаваме лайф стайл, ние сбъдваме мечти“, каза Весела Илиева. Компанията предлага начин на живот, съхранява наследството и инвестициите през поколенията, допълни тя.
Пазарът на луксозни имоти по света

Изборът на „Юник Естейтс“ да работи с „Кристис Риъл Естейт“ не е случаен.

Това е една от големите международни компании в света - с 900 офиса в 50 страни на шест континента и над 10 000 брокери от 106 агенции за недвижими имоти. За последните пет години е реализирала продажби на луксозни имоти за над 470 млрд. евро.

В момента брандът предлага над 12 000 премиум имоти за продажба за над 44 млрд. евро.

Изпълнителният директор и ръководител за EMEA & APAC на Christie’s International Real Estates Хелена Мойас де Фортън посочи няколко „забележителни“ сделки през тази година.

Този имот в Палм Бийч, Флорида, е продаден за 142 млн. евро тази година

В момента компанията предлага за продажба дуплекс пентхаус в „Сентрал Парк Тоуър“ в Ню Йорк, за 143 млн. евро.

„От известно време следим пазара в България заради растящия луксозен сегмент, както и заради стратегическото разположение на страната като връзка между Европа и Азия“, обясни Хелена Мойас де Фортън избора на „Юник Естейт“ за партньор.

„Поканата за присъединяване към мрежата е признание за нашия бранд, както и доверие в способността ни да съчетаваме международния стандарт с уникалния дух на местния пазар“, каза Весела Илиева.
Достъп до аукционите на „Кристис"

Сътрудничеството дава възможност на „Юник Естейт“ да има достъп и до аукционните на „Кристис“ (Christie’s) - синоним на най-ценните, желани и редки произведения на изкуството и премиум стоки в света.

„За първи път в България чрез Unique Estates | Christie’s International Real Estate въвеждаме специална услуга с най-висок стандарт за улесняване на препратките между глобалната марка за имоти и аукционната къща. Частни опитни консултанти могат да съдействат на всички наши клиенти, които искат да закупят или продадат произведения на изкуството и луксозни стоки“, каза Светослава Георгиева.

Аукционна къща „Кристис“ държи рекорда за най-голямата продажба в историята с колекцията Visionary: The Paul Allen Collection, продадена за 1.61 млрд. евро. Неин е и рекордът за най-скъпо бижу, продавано на аукцион, - 17.61 каратовия син диамант Bleu Royal, купен за 41.69 млн. долара.

Въпреки над 250-годишната история на бранда, той продължава да се развива. Надхвърляйки традиционните маркетингови канали, се провеждат и персонализирани глобални маркетингови инициативи. Показвайки приказни имоти редом с уникални артикули като изкуство, бижута, вино и други колекционерски предмети, Christie’s International Real Estate достига до рядка аудитория от платежоспособни клиенти и техните представители в различни пазарни сегменти.

 

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини