Правителството се самопохвали за подготовката на изборите

Председателите на СИК, в които не е имало видеонаблюдение, ще бъдат глобени

„При тези избори процесите бяха координирани и осъществени с изключителна прецизност. Правителството свърши перфектно своята работа“. Такава оценка постави служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, който беше назначен за отговорник по подготовката на изборите.

Карадимов каза, че видеонаблюдението в края на изборния ден е покрило над 99% от секциите. И припомни, че аргументите, свързани с жалби и оспорвания на изборните резултатите, се черпят именно от видеозаснемането. „Това означава, че видеонаблюдението като процес, е осигурило в пълна степен честността на вота“, каза Росен Карадимов.

Той определи твърденията за лошо качество за машинното гласуване като „тежки спекулации“. И посочи, че 125 машини са дали дефект в изборния ден, като припомни, че старата хартия от предишен вот е била унищожена.

Служебният министър на електронното управление Валентин Мундров също заговори за видеонаблюдението и че прозрачността е била основен акцент в дейностите на министерството. Той допълни, че всички налични записи са качени и достъпни, както и че записи липсват от 60 устройства, като по-голямата част е в малки населени места. „Какви са причините за това да липсват записи, можем само да гадаем“, каза още Мундров.

Във връзка с машинното гласуване, министър Мундров припомни, че МЕУ е удостоверило повече от 2 седмици преди изборите машините за гласуване, като е бил изграден и кодът. По тази тема се намеси и Росен Карадимов, според когото ''държавата трябва да си влезе в ролята -  машините да бъдат съхранявани в държавен склад, а не в склад на частна фирма, кодът да бъде собственост да държавата, както и контролът да бъде осъществяван от самата държава''.

Карадимов се обърна към журналистите да акцентират върху това, че някой друг е собственик на софтуера, а не държавата. „Виждайки кухнята на изборния процес, не можех да повярвам, че най-свещеното нещо в една държава, е поверен на две частни фирми - едната, която съхранява машините, а другата която осигурява работата на съответните машини. Не сме повдигали този въпрос, защото служебния кабинет щеше да бъде обвинен, че по някакъв начин поставя под съмнение машинния вот“, каза Карадимов. И разказа, че експертите на изпълнителната власт, които са били в помощ на ЦИК, на моменти са били ''безпомощни пред своеволията на две частни фирми“. Според министъра „Сиела Норма“ е закъсняла с инсталацията на софтуера, а 51 служители е трябвало да останат на работа през нощта.

Наказания

Председателите на секционните избирателни комисии, в които изобщо не са пуснали устройствата за видеонаблюдение, да бъдат глобени, реши Централната избирателна комисия на заседанието си днес.

Според Изборния кодекс санкцията, която може да бъде наложена, е от 20 до 200 лева. Става дума за 60 секции -нарушители, става ясно от информацията, пратена на ЦИК от държавното дружество „Информационно обслужване“. Според информацията там не само не е имало излъчване на живо, не само че не са намерени записи от видеонаблюдението, ами и устройствата въобще не са били стартирани.

Председателят на ЦИК Камелия Нейкова коментира, че комисията ясно е разписала и в методическите указания кой отговаря за стартирането на записа, а това е председателят на СИК. ЦИК реши да се изпрати информацията за конкретните секции на районните избирателни комисии с указания до края на тази седмица да съберат необходимата информация и да съставят актове за установяване на нарушения на председателите на тези секционни комисии.

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини