Варненското езеро можело да поеме без проблем фекалиите от авариралата тръба

Аварията на тръбопровода за отпадни и фекални води от Аспарухово към пречиствателната станция на Варна ще бъде отстранена бързо, най-късно във вторник. Това обяви зам.-кметът по строителството Пламен Китипов.

Тръбата беше разкъсана късно вечерта на 31 октомври, при драгажни (изкопни) работи от служители на фирма-подизпълнител на ремонта ѝ, за което през август бяха отпуснати около 24 млн. лв.

Преди 4 години, тръбопроводът, който трябваше уж да е закопан по дъното на Варненското езеро, а на практика се оказа само положен на дъното, беше прекъснат от котва на преминаващ кораб. В резултат, в рамките на месеци в езерото и залива изтекоха тонове отпадни води, а от тогавашното ръководство на община Варна – начело с Иван Портних от ГЕРБ, мълчаха близо 10 месеца за аварията.

Причина за сегашната аварийна ситуация – за която се разбра на 1 ноември, е неспазване на строителната дисциплина от страна на фирмата-подизпълнител ЕИС Строителна компания“ АД, обясни Китипов.

По данни на основния изпълнител „Хидроремонт ИГ“ ООД, които са ангажирани с ремонта на тръбата след като спечелиха обществената поръчка, към подизпълнителя „многократно са отправяни предупреждения за спазване на ограничителната линия в близост до основния тръбопровод, която е била нарушена при драгажните дейности. В резултат това е нарушена целостта на монтиран тройник и са прекъснати както временният, така и основният тръбопроводи“.

Възстановителните работи са на дълбочина около 15-16 м., посочва Китипов и допълва, че макар по договор „Хидоремонт ИГ“ да имат право да наемат подизпълнители, именно основният изпълнител ще покрие всички разходи за отстраняването на аварията, както и евентуални бъдещи санкции.

Междувременно, от Басейновата дирекция на Черноморския регион увериха, че от 1 ноември ежедневно вземат проби от водите на Варненското езеро.

Първичните резултати показват превишения на азотните и фосфорните съединения между два и четири пъти над нормата, но „подобно замърсяване би могло да се поеме от обема на езерото и няма да доведе до сериозни екологични поражения“, съобщи директорът Явор Димитров.

 

Източник: Offnews.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини