Георги Стефанов за ПВУ: Омагьосан е кръгът. Възможно най-глупавото решение е България да продължава да се инати

Има какво да направим, за да не загубим толкова много пари по Плана за възстановяване и устойчивост. И то е да се възползваме от нашата Конституция към момента, която позволява свикване на извънредно заседание на НС, което да отпуши официалните преговори и тяхното финализиране.

Това заяви пред БНР експертът по въпросите на климата и енергията Георги Стефанов. Тази седмица се очаква такова извънредно заседание на парламента.


Той напомни, че в последните 2 години сме в непрекъснат процес на предоговаряне на реформите и инвестициите, свързани с Плана. По думите му България е последната държава, която не е предала своя план за ускорена декарбонизация, свързана с войната в Украйна. Регламентът задължава държавите-членки да станат още по-амбициозни в посоката на декарбонизация и заместването на изкопаемите горива и конкретно тези, които са внос от Русия, обясни Стефанов в интервю за предаването „Преди всички“.


„Това в България го направихме, но това, което все още не сме направили, е да установим ясен план и ясни стъпки, които са България да бъде част от един политически блок, какъвто е ЕС. Това е големият проблем на България - че от 17 години като пълноправна държава-членка ние не успяваме да поставим на масата конкретни стратегически цели, обвързани със законодателни реформи и да се възползваме от финансовите инструменти, като това да придвижи българската икономика напред“, коментира експертът.


Той изтъкна, че България е въглеродно най-интензивната - 4 пъти над средноевропейските нива. Според него това е големият проблем и с конкурентоспособността, и със заплатите.

Георги Стефанов смята, че нямаме технически инструментариум за това отказването от въглищните мощности да стане рязко, отведнъж и много бързо, защото все още много голям дял от електричеството идва от там. Въпросът е как променяме тази технология на повече от век, отбеляза той


„Това е големият дефицит у нас за последните 15 години - че не сме се възползвали и от финансовите инструменти, и от технологичните възможности, за да вървим стъпка по стъпка напред. Сега се опитваме в рамките на 1-2-3 години да наваксаме едни близо 2 десетилетия лежерно бездействие, което ни води до тези социални, политически и икономически стресове в нашата държава. Това в крайна сметка е за добро на България и българската икономика. Това ще доведе до икономическо развитие и догонване на стандартите в ЕС. Това е шанс за страната. Тук идват рисковете от това да не се възползваме от тези близо 3 млрд. средства само по ПВУ, допълнително има още от оперативните програми“.


Експертът потвърди, че България е направила най-малко разплащания по ПВУ сред страните-членки - само 6%. Според него ставаме жертва на политическия популизъм и на необясняването защо това е необходимо. По думите му загубите могат да бъдат от няколко стотин милиона до 3 млрд.


„ЕС знае какви са слабостите на България и затова настоява всичко да минава през решения на НС, защото най-често там през годините е бил популизмът, който води до неспазване на ангажиментите и непреодоляване на предизвикателствата, които са основно икономически“.

Според него ако задържим по изкуствен начин въглищните централи, това означава България да субсидира това губещо производство, което означава дефицит в бюджета и което означава, че няма да можем да си позволим стандартните други разходи в бюджета.


„Имаме по-малко от година да преодолеем това нещо. Омагьосан е кръгът. Възможно най-глупавото решение е България да продължава да се инати. Този омагьосан кръг трябва да бъде затворен и да се върви напред“, категоричен бе Стефанов.

 

Източник: FrogNews

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини