Това е сериозен проблем пред демографията и в двете воюващи държави, твърди анализ
Жертвите на войната в Украйна - убити и ранени, са вече около 1 млн., пише в свой анализ „Уолстрийт Джърнъл“, като допълва, че този огромен брой е „зашеметяващ данък, който двете страни, борещи се с намаляващото си население, ще плащат и в бъдеще“.
Определянето на точния брой на убитите и ранените в конфликта съвсем не е лесно, защото Русия и Украйна отказват да публикуват официални данни или цитират числа, които предизвикват съмнения у мнозина.
Според запознати с поверителна украинска оценка, изготвена в началото на 2024 г. убитите украински войници са 80 000, а ранените - 400 000. Оценките на западното разузнаване за руските загуби се различават, като в някои доклади загиналите са близо 200 000, а ранените - около 400 000.
Същевременно броят на жертвите сред цивилното население остава неизвестен. Но, например, неправителствената организация Human Rights Watch изчислява, че само при превземането на Мариупол от Русия са загинали над 8000 души.
Тези огромни загуби създават проблеми и за двете страни.
И за Русия, която се опитва да напредне в Източна Украйна с помощта на зле обучени войници, както и да се противопостави на украинско навлизане в Курска област. Но и много повече за Украйна, чието население е по-малко от 1/4 от това на Русия.
Големият и бързо нарастващ брой на жертвите и от двете страни подчертава дългосрочните опустошителни последици, който това ще има за двете страни, които още преди войната се бореха с намаляването на населението главно поради икономически сътресения и социални катаклизми. Последното бе и един от мотивите на руския президент Владимир Путин за започването на конфликта през 2022 г. - да увеличи населението на Русия чрез асимилиране на украинци.
Правителството и демографите изчисляват, че през последното десетилетие Украйна е загубила поне 10 млн. души, които са преминали в окупираните от Русия територии или са станали бежанци.
Путин отдавна е обявил справянето с хроничния демографски спад на Русия за свой приоритет и оттогава Кремъл е започнал кампания за русифициране на окупираните територии. Това включва широкомащабно отнемане на деца и натиск върху украинците да получат руско гражданство. В Донбас продажбата на недвижими имоти и други сделки вече изискват руски паспорт.
Съвременна Украйна някога е била част от Руската империя и Путин многократно е заявявал, че се стреми да върне страната в това състояние. Той отрича украинската идентичност и държавност и твърди, че украинците, които са предимно славянски и православен народ, всъщност са част от руската нация.
Най-ефективната мярка на Путин за увеличаване на населението на Русия до февруари 2022 г. беше анексирането на Крим през 2014 г. Според политолога Иван Кръстев, то е довело около 2,4 млн. души в Русия, ако се вземат за база данните от последното преброяване на населението в Русия.
Макар Русия да е спечелила население чрез завземане на територия, военните действия са оказали опустошителен ефект върху вътрешната ѝ демография и пазара на труда. От февруари 2022 г. насам повече от 600 000 руснаци са напуснали страната. Това са предимно млади и мобилни професионалисти, които са успели да си позволят да се преместят в други държави и да започнат нов живот.
Русия традиционно разчита на трудовата миграция от Централна Азия, но конфликтът в Украйна намали, а в някои случаи дори обърна, потока от трудови мигранти. Това изостри нарастващия недостиг на работна ръка, тъй като Сибир и Далечния Изток бързо се обезлюдяват. Свързани с правителството експерти публично лансираха идеята за внос на работници от Северна Корея.
Действията на Русия обаче имаха катастрофален ефект и върху населението на Украйна. Последното преброяване през 2001 г. регистрира 48 млн. жители. Според украински демографи и правителствени служители, преди войната този брой е спаднал до 40 млн.
Тъй като по данни на ООН от февруари 2022 г. насам Украйна са напуснали над 6 млн. души, а Русия е окупирала още повече земя, общият брой на населението на контролираната от Киев територия е намалял до 25-27 млн. човека, гласят неразкрити досега оценки на украинското правителство.
Александър Гладун, изследовател в Института по демография „Птуха“, казва, че предвоенното население на Украйна е било 42 млн. души, а в началото на 2024 г. в контролираната от правителството територия са живеели около 29 млн. души.
Според него населението на Украйна може да бъде изчислено едва няколко години след края на конфликта, когато ще стане ясен броят на завърналите се. Ефектът би могъл да бъде дългосрочен. Заедно с убитите в армията раждаемостта в Украйна е спаднала до най-ниското ниво в историята на страната.
Според правителствени данни през първата половина на тази година са починали три пъти повече хора, отколкото са се родили. През периода са регистрирани около 250 000 смъртни случая и над 87 000 раждания, което е с 9% по-малко спрямо същия период на миналата година (по официални данни). През 2021 г. са регистрирани над 130 000 раждания.
Руският подход е насочен и към превръщането на Украйна в необитаема. Руските ракети и дронове извадиха от строя голяма част от електропреносната мрежа, включително електроцентрали, което може да принуди повече украинци да потърсят убежище извън страната тази зима.
Според бивши украински служители една от основните причини Зеленски да отказва да мобилизира ключова група мъже на възраст между 18 и 25 години - обикновено основната част от всяка бойна сила - е, че повечето от тях все още нямат деца. Ако новобранците от тази възрастова група загинат или станат нетрудоспособни, бъдещите демографски перспективи ще се влошат още повече, твърдят украинските демографи.
Затова и Украйна се противопоставя на призивите на западните партньори да хвърли повече мъже в борбата и се мобилизира само частично. Според оценки на правителствени и военни служители средната възраст на украинските бойци вече надхвърля 43 г. Киев набира и малък брой осъдени и чужденци, за да увеличи числеността си.