Мнозинството в съвета няма проблеми с изтеклия си мандат и намаления си състав
Висшият съдебен съвет възобнови процедурата по избор на нов главен прокурор. Номинации могат да бъдат правени на заседанията му следващите четири седмици. Изслушването на кандидатите и гласуването им е насрочено за 16 януари.
До това решение на съвета се стигна след близо двучасов дебат. Олга Керелска, Атанаска Дишева и председателката на Върховния касационен съд Галина Захарова се опитаха да убедят колегите си кадровици, че нямат право да възобновят процедурата и по-скоро трябва да я прекратят. Те посочиха законови основания за това в промените в Конституцията, изтъкнаха и довода, че мандатът на настоящия състав на съвета изчете преди 2 години и затова не е редно да избират човека, който ще ръководи прокуратурата и ще определя нейната политика през следващите години. Освен всичко настоящият състав е непопълнен, макар и да има кворум. Беше напомнено и как преди 7 години президентът Румен Радев върна избора на Георги Чолаков за председател на Върховния административен съд, като един от аргументите му беше, че е проведен от съвет с изтичащ мандат.
Чуха се призиви и че по темата трябва да бъде сезиран Конституционният съд.
ПП-ДБ внесоха законопроект, с който да се ограничи правото на съвет с изтекъл мандат да проведе избора, но той не е разгледан дори на първо четене от парламента.
В крайна сметка обаче мнозинството от 18 членове на съвета гласува в полза на възобновяване на процедурата. За това се изказаха Огнян Дамянов, Цветинка Пашкунова и Георги Чолаков. Неговият мандат като шеф на ВАС изтича през ноември и съветът вече е в срока, в който трябва да открие процедура за избора на приемника му, но не изглежда да бърза за това.
За избор на главен прокурор по силата на последните промени в НПК и Закона за съдебната власт вече трябват само 13 гласа във ВСС. Номинации могат да правят група от поне трима членове на Прокурорската колегия на съвета (т.е. по тази линия могат да бъдат направени 3 номинации), както и министърът на правосъдието. Мария Павлова вече обяви, че няма да се възползва от това си правомощие, нито пък ще приеме предложение самата тя да бъде издигната да поста.
Прокуратурата е без титулярен началник от 12 юни м.г., когато беше уволнен Иван Гешев. И.ф. главен прокурор и Борислав Сарафов. Той не е коментирал публично дали би приел номинация за титуляр, но се очаква да е сред кандидатите.
Те трябва да имат поне 12 г. стаж, както и нравствени и професионални качества за поста.