Детето е било брутално убито след сексуална гавра. Задържан е вуйчото
Тялото на осемгодишното момиченце Нарин Гюран, което изчезна преди 19 дни, бе открито в окръг Диарбекир, Югоизточна Турция, съобщи днес турският министър на вътрешните работи Али Йерликая, цитиран от турските медии.
Момиченцето, което живеело със семейството си в село Багларбашъ, на 21 август се връщало заедно с други деца от курс по изучаване на корана. След като се разделило с другарчетата си, то продължило към дома си и оттогава бе в неизвесност.
След 19 дни, през които жандармерия и полиция издирваха Нарин, безжизненото й тяло е било открито в чувал край реката Егертутмаз на около 1,5 км от селото.
Валията (областният управител) на Диарбекир Мурат Зорлуоглу съобщи на пресконференция, че момиченцето първо е било убито, а след това тялото му, поставено в чувал, било оставено в коритото на реката, като е било затрупано с клони и камъни. Трупът е бил изпратен за аутопсия в Съдебната медицина, откъдето се очаква заключението. Мурат Зорлуоглу посочи, че разследването, което се води от републиканската прокуратура, продължава.
Същият район е бил претърсван веднъж, но тогава нищо не е открито, което предполага, че трупът е бил пренесен от друго място и е открит при повторното търсене. Според информация във в. „Милиет“ по подаден сигнал от човек, чието име не се съобщава, екипи на жандармерията отново претърсили района и открили тялото.
Подозира се, че момиченцето е било брутално убито след сексуална гавра. Според информации в медиите за престъплението се подозират роднини на детето, между които е вуйчото, който бе задържан.
Твърди се, че родителите също може да са замесени, като прикриват истината. Допуска се, че момиченцето е станало жертва на „убийство на честта“ - жестока традиция, която все още съществува в селските райони.
Случаят вдигна на крак обществото, което настоява да се разкрие истината за убийството.
В Истанбул снощи стотици жени участваха в протестно шествие на моста Галата - от квартала Еминьоню до пристанището Каракьой, като носеха плакати с надписи „Къде е Нарин?", „Какво стана с Нарин?".
В обръщение към медиите и правителството те настояха за незабавно разкриване на случая, осветляване на истината и наказание за виновните. В обръщението се подчертава, че те настояват случаят да не бъде оставен неразкрит, както стана с убийството на друго момиченце - Гюлистан Доку.
Политическите лидери Йозгюр Йозел (Народнорепубликанската партия), Мусават Дервишоглу (Добра партия), Темел Карамоллаоглу (Партия на щастието), кметът на Анкара Мансур Яваш и други в публикации в социалната мрежа „Екс“ настояха за публичност и наказание за извършителите.
Известни телевизионни водещи и публични личности също се присъединиха към протестите, изразявайки в социалните медии възмущение и призив за наказване на виновните.
Социалните медии преливат от възмущение - „Как можахте да посегнете на Нарин“, „Засрамете си, разкрийте най-после истината“. А също така се оправят призиви за връщане на смъртното наказание за извършителите на подобни случаи.
Смъртното наказание в Турция бе отменено през 2004 година.