През изминалите почивни дни с тридневен Фестивал на лешояда отбелязахме началото на новия LIFE проект „Завръщането на черните лешояди в Родопите“, който ще се изпълнява от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) в партньорство с Фондация „По-диви Родопи“. Събитието, което се проведе в Маджарово, бе посетено от повече от 300 души от цялата страна, част от които вече редовни посетители на празника.
Запомнящ се старт на програмата дадоха групите „Зор МаЖор“ и Оркестър Карандила. „От името на организаторите бих искал да благодаря, че избрахте да отбележим заедно тези изключително важни за нас празници – Съединението на България, 50 г. град Маджарово и Международния ден на лешоядите. Надяваме се с този фестивал да положим началото на един успешен и резултатен LIFE проект „Завръщането на черните лешояди в Родопите“, сподели по време на официалното откриванe д-р Добромир Добрев от БДЗП, ръководител на проекта.
През почивните дни над сто деца се включиха в разнообразни игри и занимания, посветени на празника. Младите природозащитници взеха активно участие в играта „Еко-приключeнци търсят лешояди“ и се впуснаха в търсене на интересни факти за живота на птиците, а най-упоритите и любопитните получиха и награди. И двата дни посетителите имаха възможност да разгледат Природозащитния център на БДЗП „Източни Родопи“, домакин на фестивала, и да се включат в специално организирано наблюдение на птици и разходка в района на Центъра. Интерес сред най-малките предизвика театралното приключение „Заветът на Чародея“, както и атрактивните образователни занимания на експертите от Фондация „По-диви Родопи“. Изключително трогателна се оказа и създадената и изиграна oт децата приказка, където беше поставено началото на необичайно и прелюбопитно за малката публика животинско приятелство между лешояд и син кит.
Специален акцент в програмата бе официалното представяне на новия LIFE проект „Завръщането на черните лешояди в Родопите“ пред фестивалните гости. Проектът се координира от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП), като партньор в България е Фондация „По -диви Родопи“. През следващите пет години (2024-2029 г.) екипът по проекта, ще работи усилено за създаване на нова колония на вида в българската част на Родопите и опазване на единствената съществуваща размножителна колония в Националния парк „Дадя-Лефкими-Суфли“ в Гърция. Проектът цели още да намали основните заплахи за черния лешояд в Родопите, сред които отравяне, бракониерство и сблъсъци с енергийна инфраструктура. В допълнение, включва мерки за увеличаване на хранителната база за черните лешояди в проектната територия и за предотвратяване и смекчаване на конфликта между човека и дивата природа, в който честа косвена жертва стават лешоядите от двете страни на границата. Не на последно място ще се отдели специално внимание върху развитието на устойчива икономика в полза на местните общности и природата.
Фестивалът се осъществява в рамките на проекти „Завръщането на черните лешояди в Родопите“ (проект № 101148254 — LIFE23-NAT-BG-LIFE Rhodope Vulture), съфинансиран от програма LIFE на Европейския съюз и Rewilding Europe. Празникът е подкрепен от проект „Зеленият пояс на Югоизточна България“, финансиран от Програмата за застрашени ландшафти (ELSP).
Кърджали бг вести