От самия регион на Курск няма независима информация - често тя идва от социалните мрежи, от руски блогъри и властите. Военни блогъри говорят например за неспокойна нощ и опити на украинските въоръжени сили да продължат "блицкрига". Официално от Украйна все още няма нито потвърждение, нито друга информация за военната операция, която продължава от вторник насам.
Руското Министерство на отбраната публикува видеоклип, за който твърди, че показва засиленото военно присъствие в района. Вижда се как танкове заемат бойни позиции. Кадрите не могат да бъдат потвърдени от независим източник. Министерството съобщи още за множество отблъснати украински атаки с дронове в района на Курск.
"Ситуацията в момента се стабилизира", написа руският блогър Александър Харченко в социалната мрежа „Телеграм“. Руските части напредват, твърди той. „Град Суджа устоя на атаките, командването полага всички усилия, за да прочисти града от врага", допълва Харченко. Градът се намира само на няколко километра от украинската граница. "Ако врагът не изпрати неочаквано сериозни сили наведнъж, можем да кажем, че пикът на кризата е преминал.“
Русия въведе специален режим в три области
Руското ръководство обяви Курска, Брянска и Белгородска област за зони, в които се провеждат „антитерористични операции“. Това решение дава допълнителни правомощията на армията и силите за сигурност. В социалните мрежи се разпространява видео, на което се вижда как мъже в униформи носят украински знамена в село Порос в руската област Белгород, само на няколко километра от границата с Украйна. То не може да бъде потвърдено от независими източници. Някои медии определиха видеото като възможна диверсия от страна на украинските въоръжени сили. Още след нападенията с дронове от украинска страна през миналата година жителите на няколко села от Белгородска област ги напуснаха.
Базираният в САЩ Институт за изследване на войната (ISW) написа в петък, че украинските войски са напреднали до 35 километра на руска територия в Курска област. Въпреки това те не контролират района изцяло. От гледна точка на военната стратегия настъплението на територията на Русия може да създаде буферна зона за населението в оспорваните райони на Украйна. То явно има за цел и да принуди Русия да разположи повече войски в оспорвания граничен район Курск. По този начин Украйна иска да отслаби силите на руската армия на главния фронт в Украйна.
Унищожена колона от военни превозни средства?
Разрушени военни превозни средства и мъртви войници - това се вижда на видеа, разпространени в „Телеграм“ през последните три дни, пише и германският „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“. Според руските военни влогъри десетки руснаци са загубили живота си. Едно от видеата показва разрушена цяла колона от руски превозни средства. Анализ на публично достъпни данни сочи, че видеото е записано в село Октябърское, което е на 120 километра от Курск - столицата на областта, която украинците атакуват. Според някои руски военни блогъри колоната е обстреляна с американски ракети HIMARS. Нито Украйна, нито Русия обаче до момента са потвърдили тази инфомация.
Но в руските канали в социалните мрежи вече се търсят виновниците – и най-вече в редиците на руското Министерство на отбраната. Един от каналите призовава президента Владимир Путин да забрани военните колони от повече от три превозни средства в райони, които могат да станат жертва на обстрел от дронове или на ракетите HIMARS. Въпреки това в петък каналът на руското Министерство на отбраната публикува снимки на нова колона, превозваща военно оборудване към фронта, което предизвика нови критики.
Герасимов е игнорирал опасността?
В момента най-сериозен гняв си навлича началникът на руския генерален щаб Валери Герасимов, който в сряда заяви пред Путин, че „напредъкът на врага“ е спрян. Руските канали в „Телеграм“, както и „Блумбърг“, съобщават, че Герасимов и хората му са пренебрегнали съобщенията от собственото си разузнаване за струпване на украински войски на границата с Курска област и не са информирали Путин. Самият Герасимов бил заявил, че не трябва да се сее излишна паника и да се вярва не „дезинформации“. А руските военни сили в крайна сметка се оказаха изненадани от украинското нахлуване. Снимки и видеоклипове документират пленяването на десетки руски граничари и войници. Според украински източници пленниците са стотици.
Близкият до руските сили за сигурност канал WTschK-OGPU съобщи, че Герасимов е бил информиран своевременно за подготовката на атаката, но е игнорирал опасността и дори е изтеглил част от руските сили в района. Каналът "Рибар", който е близък до Министерството на отбраната, не назовава името на Герасимов, но пише, че в „еуфорията" от успехите по други фронтове на войната срещу Украйна сведенията за концентрацията на украински войски е била „пренебрегната“, пише още ФАЦ.
Путин говори сякаш има природно бедствие
По време на срещата си с изпълняващия длъжността губернатор на Курска област в четвъртък Путин на няколко пъти употреби думата "ситуация". Реториката му звучеше така, сякаш се е случило някакво природно бедствие, коментира Фридрих Шмит във ФАЦ. Държавната телевизия пък показва както кадри на военни, които се опитват с 500-килограмови бомби да забавят украинската офанзива, така и радостни сцени от бежански лагери в Москва, където деца празнуват рождените си дни.
Путин обеща на засегнатите жители на Курска област, хиляди от които са избягали от зоната на бойните действия, по 10 000 рубли, което се равнява на около 100 евро. В интернет обаче се разпространяват видеа, в които хора, които се представят за жители на град Суджа, отправят апел към Путин да им помогне да си върнат обратно земята, защото сраженията продължават, а властите не реагирали както трябва. В същото време медийният регулатор Роскомнадзор се опитва все повече да ограничи достъпа до видеоплатформата YouTube. Потребители на приложения като Signal също се оплакват от сривове и трудности в достъпа през последните дни.