Нови слънчеви бури могат да предизвикат северни сияния

Нови слънчеви бури могат да предизвикат геомагнитни бури на Земята, свързани с появата на северни сияния на по-ниски географски ширини от тази вечер до четвъртък, предават АФП и БТА, позовавайки се на американското Национално управление по изследване на океаните и атмосферата (NOAA).

През май планетата беше засегната от най-мощните геомагнитни бури, регистрирани от 20 години насам. В резултат на това северно сияние озари нощното небе в САЩ, Европа и особено в Австралия на много по-ниски географски ширини от обичайното.

Слънчевите бури могат да бъдат съпътствани от изхвърляне на коронарна маса (Coronal mass ejection, CME) - поток от плазма от заредени частици, на който са необходими до няколко дни, за да достигне Земята. Тяхното взаимодействие с магнитното поле на нашата планета води до появата на северни сияния, подобно на гигантски завеси от вълнообразна цветна светлина.

Четири CME в момента се насочват към Земята, съобщи NOAA в понеделник вечерта, като се очаква те да пристигнат между вторник вечерта и четвъртък.

Най-силната активност се очаква днес с геомагнитна буря от категория 3 или "висока", докато тези през май достигнаха най-високото ниво от категория 5.

Според NOAA северно сияние може да бъде наблюдавано в Канада и части от най-северните щати на САЩ. С малко късмет подобни явления могат да се видят и в Северна Европа, Англия, Северна Германия, Нидерландия и Белгия, според сайта SpaceWeatherLive.
       
Изхвърлянето на коронарна маса не само може да предизвика северни сияния, но е в състояние и да повреди електрическите и телекомуникационните мрежи на Земята.
       
Слънчевата активност е напът да достигне своя пик в цикъл, който продължава единадесет години. Наричан "слънчев максимум", той се очаква да настъпи между края на 2024 и 2026 г.

Най-мощната регистрирана геомагнитна буря, известна като събитието Карингтън, се е случила през септември 1859 г.

Източник: БТА

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини от Любопитно

Последни новини