Юлиян Попов: Пожарникарите действат адекватно, проблемът е управленски, не е ясно колко язовири имаме

Поведението на държавата в сегашните пожари е адекватно. Въпросът е дали държавата е адекватно подготвена. Това заяви пред БНР бившият министър на околната среда и водите Юлиян Попов.

„Когато се случи пожар, ти може да имаш адекватно поведение, но ако не си подготвен, ако нямаш предварително купената и организирана техника, ако нямаш системи за предупреждение, ако хората не знаят и не са образовани как да действат в такива случаи, колкото и в момента да действаш по най-добрия възможен начин, онова, което постигаш, е ограничено. Пожарите, които виждаме в момента, не са нещо, което може абсолютно точно да бъде предвидено. Знаем, че ще се случват все повече и повече, но трябва да сме подготвени с доста добро обучение и техника. Трябва да се подготвим и да мислим за бъдещето. А не есента да забравим за пожарите, защото те ще се появят отново“, категоричен бе той.


По думите му състоянието на микроязовирите, откъдето пожарникарите могат да се снабдят с вода, е адекватно. Според него обаче проблемът е управленски:

„В България дори не се знае колко точно са язовирите. Те страдат от това, че са разпръснати като собственост, отговорност за поддръжка и експлоатация. Няма орган, който да ги наблюдава всичките. Няма достатъчно изследвания. Няма язовири, които да са в опасно техническо състояние, но много от тях имат нужда от много сериозна поддръжка. Това трябва да се промени. Това е огромна задача, която не е свършена. Язовирите са занемарени, не са в критично състояние, но държавата трябва да им обърне изключително сериозно внимание, да отдели ресурс - и административен, и политически, и финансов“.

Бившият министър подчерта обаче, че най-важното е когато мине кризата, да не я забравяме. Според него не сме подготвени за такива явления, а с климатичните промени се очаква те да стават все по-силни. В този смисъл той препоръчва да се изгради базиран в България регионален център за действие при бедствия и аварии.

В края на месеца в София предстои да се проведе 61-ата сесия на междуправителствения панел по изменение на климата към ООН. В последните години България стана доста активна в климатичната дипломация, подчерта Юлиян Попов. По думите му в резултат на работата на много хора страната ни е избрана за тази конференция, която ще започне след седмица, а и ще е съпроводена от други конференции и събития, свързани с климатичните промени и адаптацията към тях.


„За България конференцията е важна, защото това е признание, че България е на световната карта в климатичната дипломация, климатичните преговори и климатичната наука. Освен това ще привлече тук делегации от около 150 държави, ще бъде забелязана, видяна, ще се създадат ценни контакти, освен това ще можем да въвлечем значителен брой български учени в дейностите по анализи на климатичните промени, които водят до глобални преговори, свързани с мерките за смекчаване и адаптация към климатичните промени, откъдето се стига до глобални политически решения“, коментира бившият екоминистър, като подчерта, че в този смисъл сме „в центъра на света“.

Той изтъкна, че в последните десетилетия в целия свят се наблюдава зачестяване на екстремните явления - на високи температури, наводнения, засушавания, пожари. Когато една гора или трева се изсуши безкрайно, тя става много уязвима и тогава малка човешка намеса може да доведе до подпалване, обясни Попов за сегашните големи пожари у нас.

„От една страна трябва да сме подготвени за все по-чести случаи като този. От друга страна трябва да мислим каква е нашата роля в смекчаване на климатичните промени, което означава постепенен отказ от фосилните горива“.

 

Източник: Фрогнюз

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини