Германия ще внесе 250 000 тона зелен амоняк от Египет в периода от 2027 до 2033 година, за превръщането му в зелен водород, обяви министерството на икономиката на страната, цитирано от ДПА.
Сделката е сключена с компанията „Фертиглоуб“ (Fertiglobe), която е собственост на държавната петролна компания на Обединените арабски емирства (ОАЕ) и химическия производител Оу Си Ай (OCI), с производство в Египет.
Както производството в африканската страна, така и последващото преобразуване във водород в Германия ще се извършват с помощта на вятърна и слънчева енергия.
Очаква се цената да бъде малко под 4,50 евро (4,90 долара) за килограм.
Споразумението е резултат от първоначален търг по програмата „Ейч Ту Глобъл“ (H2Global), финансирана от германското правителство, с цел установяване на функциониращ международен пазар на зелен водород, насърчавайки опазването на околната среда и климата.
Съгласно схемата зелените водородни продукти ще бъдат купувани на световните пазари и предлагани за продажба в Германия и Европейския съюз. Държавна субсидия ще компенсира загубите при продажбата на продукта. Цена от 4,40 евро за килограм в момента се смята за конкурентна.
Министърът на икономиката Роберт Хабек описа споразумението с „Фертиглоуб“ като важна стъпка в трансформацията на индустрията на Германия.
„Наличието на евтина зелена енергия, сега и под формата на водород, ще бъде основен фактор за индустрията в Германия в бъдеще“, каза Хабек.
Амонякът се разглежда като междинно средство за съхранение на водород и носител на енергия.