Всеки българин изхвърля вместо да предава за рециклиране по 113 пластмасови бутилки годишно, сочат докладите на еко организациите.
Представете си, че част от тези бутилки могат да ви влязат в употреба втори път и то по нетрадиционен начин. Могат да се превърнат в бижута, от тях могат да бъдат изработени нишки и изплетени торби за пазаруване, шапки и дори панери за плодове. Как става това демонстрираха младите еко активисти, които са част от клубовете в кампаниите на Фондация „ХАЛО“.
Част от двора на Хасковската езикова гимназия днес се превърна в работилница за рециклиране на пластмаса, а инициативата бе посветена на днешния 22-ри април, когато светът отбелязва Денят на Земята.
Ментори в работилницата бяха Кристина Йорданова от „ХАЛО“ и Радостин Русев от организацията „Доброволци за рециклиране на пластмаса“.
Две парчета дърво, съединени с болчета и прикрепено към тях макетно ножче се превръщат в саморъчна джаджа, чрез която пластмасовите бутилки се нарязват на равномерни тънки и дълги ленти. От тези ленти пък се плете свръзката между повредени пластмасови щайги и те се превръщат в кошове, които могат да се използват за различни дейности, като събиране на листа или пък на по-едри боклуци.
Докато част от учениците усвояваха тези умения, друга част се научиха да изработват украшения от пластмасови капачки. Разноцветните разтопени с нагрята ютия парчета се превърнаха в обеци и колиета за дамите.
Радостин Русев, който е от Хасково, но от години живее в София е типичния пример за човек, който обича природата и прави всичко възможно, за да я пази чиста. Практиката му на чакръкчия го среща с много и различни хора, които той успява да убеди докато им помага за болежките им, че трябва и да мислят за опазването на околната среда. Така Росен има много последователи в еко инициативите, които организира.
„Харесва ми!“. Така простичко той обяснява това, с което се е захванал. Целта на доброволците, които води от повече от една година и поливана, е да подобрят градската среда, в която живеят. От 6 до 66 -годишни са доброволците в акциите, казва Росен Русен. И младите, и по-възрастните се включват в различни акции и по почистване на боклуци, в работата по рециклиране на стари пластмасови отпадъци и връщането им към тяхната функционалност.
Според еко доброволеца българите постепенно променят начина си на мислене относно опазването на околната среда, но още има път за извървяване.
Както обикновено, в еко инцитивите на фондацията се включиха и сега Николай Иванов и Александра Терзиева. Единадестокласниците, които са възпитаници на езиковата гимназия в Хасково, са част от клуб „Еко шампиони“ . Само преди седмица под името „Води“ младежите участваха като отбор и спечелиха сред 200 претендента първо място на международния научен фестивал FISSION в категория "Експериментална екология и наука за околната среда". Признанието им е за за разработката на трикомпонентен филтър от ново поколение от несинтетичен материал за пречистване на вода, който премахва механичните примеси и тежките метали и увеличава концентрацията на полезни минерали. Иноваторите вече мислят и в посока да патентоват откритието си.
Красимира Славова
Nostradamus
Бог да пази България!