След като ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ официално обяви, че ще спре временно работа, в Димитровград започна да се говори и че местната ТЕЦ "Марица 3" - Димитровград прекратява дейност за неопределен срок.
Ако тази новина се потвърди, това означава, че в рамките на една седмица две от въглищните централи в България прекратяват производството си на електроенергия, поне временно. Вероятната причина са ниските цени на електроенергията на борсата и високата й себестойност, произвеждана от въглища, което поставя пред невъзможност въглищните централи да реализират продукцията си на свободния пазар.
Служители на ТЕЦ "Марица 3" - Димитровград споделиха, че окончателното решение дали ще бъдат затворена централата се очаква до края на днешния ден, като към този момент няма официална позиция от местна централа. Но според работещи там, от централата ще бъдат освободени служителите в пенсионна възраст и тези с временни трудови договори. Предполага се, че ще остане на работа минимален състав от служители, които са ценни за работодателя, а останалите ще имат възможност да се прехвърлят на работа в "Брикел" или да бъдат освободени и да се регистрират за обезщетения за безработица в Бюрото по труда.
Ако тази информация бъде потвърдена, ще изглежда като изненада за "Работодател на годината за 2021г." - ТЕЦ "Марица 3" - Димитровград, след като в края на 2023г. бе обявено увеличаване на заплатите с 15%, както и намерение да наемане на нови 50 служители през текущата 2024 г.
Вероятно ТЕЦ "Марица 3" - Димитровград ще има икономическа възможност да работи през студените зимни месеци или при определени глобални икономически или политически събития, като избухването на войната в Украйна, след която драстично се повиши цената на електроенергията в Европа заради скъпия газ.
Основният проблем за въглищните централи е, че цената на газа към момента е много ниска и газовите централи работят на ниски цени, както и непрестанно увеличаващите се фотоволтаични мощности. Днес в обедните часове приносът на фотовлтаиците е 24% от произвежданата електроенергия в страната, а на въглищните централи около 17%.
До към 2025 г. България ще продължи да разчита на съществуващите въглищни мощности, които обаче участват в покриване на потреблението на пазарен принцип, но в средносрочна перспектива възобновяемите енергийни източници ще започнат да ги изместват. Това е заложено в интегрирания план "Енергетика и климат", който се актуализира и е заложено до 2030 г. екологичните източници за производство на ток да станат 11 ГВ, коментира заместник-министърът на енергетиката Ива Петрова на енергиен форум, организиран от "Капитал". Пред форума екоминистърът Юлиян Попов отбеляза, че в Европа всяка година спада производството на ток от въглища с 26 %.
Тити
Али химика
Лени Б
Манго
Лени Б
Платени к@рви
Ох
Тити
СН
Йони
Тони
Бай Ставри-строг, но справедлив
До Бай Ставри
До Ставри
Бай Ставри
До ставри
Az
.
Супер вече не виждам денем и нощем от спалнята ми
Росица
Вече не виждам нито денем, нито нощем пушилки от прозореца на спалнята ми.
Живеем под чисто небе,както в Швейцария.
Благодаря ви сърдечно хора че го спряхте този завод.