Оръжия за войната: кой доставя на Киев и кой на Москва

Словакия, Полша, но също така и САЩ: някои държави прекратиха доставките си на оръжие за Украйна. Кой продължава да помага на нападнатата държава да се отбранява срещу Русия и откъде се снабдява Москва?

Вече почти две години Украйна се държи във войната с Русия единствено благодарение на значителните оръжейни помощи от чужбина. Агресорката Русия до момента обаче не е отслабена решително, а правителството засили оръжейното производство и се снабдява с оръжие от държави, неподкрепящи западните санкции. Но докато в началото Украйна разчиташе на солидна подкрепа в този смисъл, напоследък военната помощ за Киев намалява. Все пак кой на кого какво съдействие оказва - вижте в обзора на АРД.

Украйна

Макар да е увеличила три пъти оръжейното си производство (по данни на правителството), Украйна продължава да е зависима от чуждестранните материални и финансови помощи. Наред с държавите от НАТО и почти всички европейски държави, тя е получила оръжейни доставки и от Канада, Израел, Йордания, Пакистан, Судан и Мароко. Дори неутрална Швейцария изпрати през август 2023-а съоръжение за разчистване на мини, припомня германската обществено-правна медия.

Австралия, Нова Зеландия и Япония също оказват съдействие - с несмъртоносно въоръжение (разузнавателни дронове, каски, защитни жилетки, медицинско оборудване), с обучение на украински войници, както и с парични дарения за украинската армия.

Фирми и частни лица също изпращат големи суми или военно оборудване: американският военен концерн AMMO предостави един милион патрони, „Амазон“ и „Майкрософт“ осигуриха възможности за борба с кибератаки. Турският производител на дронове „Байрактар“ дари големи количества от своите безпилотни устройства. Солидарните с Украйна граждани на Тайван събраха дарения в размер на 33 милиона долара. Може би най-известният пример за оказване на съдействие от страна на компания обаче е предоставената от милиардера Илон Мъск система „Старлинк“ - изиграла решаваща роля за комуникацията на украинските части на фронта, подчертава АРД.

Украинската армия получи от САЩ преносими противотанкови комплекси Javelin                                 Снимка: Kaniuka Ruslan/Avalon/Photoshot/picture alliance

Ролята на САЩ и Великобритания

САЩ оказват помощ на Украйна във военен план още от 2014-а  година, оттам са доставени различни оръжейни системи и превозни средства за армията: противотанкови ракети „Stinger“ и ракети за противовъздушна отбрана „Javelin“ последваха стотиците изпратени дронове, огнестрелно оръжие и патрони. По-късно за Украйна заминаха и  гаубици, бойни дронове, танкове, както и финансова помощ в размер на стотици милиони долари. Под управлението на Джо Байдън през 2023 година помощта на САЩ е на обща стойност 45 милиарда долара. Но за продължаването на помощта трябва да се произнесе Конгресът, в който републиканците са против.

Данните от Великобритания гласят, че оказаната до октомври 2023 година помощ за Украйна възлиза на 4,6 милиарда паунда, което поставя страната на второ място след САЩ сред големите дарители. Наред с танковете, бронираните автомобили и системи за противовъздушна отбрана, Великобритания оказва голямо съдействие чрез своите тайни служби, които предоставят разузнавателни данни на Украйна, посочва АРД.

Съдействието на Европа

Всяка от държавите членки на ЕС е оказала двустранна военна помощ на Украйна от 2022 година насам, като най-голяма е била подкрепата на Германия - за 5,4 милиарда евро през 2023-а и обещания за още 10,5 милиарда евро през следващите години.

Съотнесена към БВП се откроява подкрепата, предоставена от Литва, Естония и Латвия - и при трите държави двустранната помощ надхвърля един процент от БВП. Трите балтийски държави се чувстват директно заплашени от съседна Русия и постоянно изтъкват, че Путин трябва да бъде спрян в Украйна, преди да стигне до ЕС, припомня АРД тяхната позиция.

Дотук Германия е предоставила на Украйна 18 танка „Леопард-2A6 „                                                Снимка: Christoph Hardt/Panama Pictures/picture alliance

Общността, като цяло, също осигурява военна помощ на Украйна - до момента на стойност 5,6 милиарда евро. На следващата среща на върха на ЕС на първи февруари обаче се очакват сериозни дискусии по въпроса дали подкрепата да се запази в същия обем и дали изобщо да продължи да бъде оказвана - или в бъдеще Брюксел ще я обвърже с определени условия.

Русия

Още от съветско време Русия разполага с огромни капацитети за производство на оръжие, които от началото на войната допълнително са се увеличили. През декември премиерът Михаил Мишустин обяви, че междувременно Русия произвежда три пъти повече бронетанково въоръжение, два пъти повече самолети и дронове и пет пъти повече свързочна и разузнавателна техника. АРД обаче посочва, че така оповестените данни може и да са преувеличени.

Изданието припомня съдействието, оказано на Русия от Беларус в началото на 2022 година - за навлизането на руските войски от Беларус на украинска територия, както и с предоставянето на военна инфраструктура за извършването на ракетни нападения и за медицинско обслужване. Беларуски части не участват във войната, но пък в страната бе проведен фиктивен референдум за промяна в Конституцията и отпадане на статута на Беларус като страна, свободна от ядрено оръжие.

Дронове от Иран и снаряди от Северна Корея

От Иран Русия получава най-вече дронове „Шахед“, които се използват и за целенасочени атаки срещу украинската инфраструктура. По данни на американското правителство през ноември 2022 година ирански експерти са посетили окупирания от Русия полуостров Крим, за да оказват на място подкрепа на руските части за нападенията им срещу останалата част от Украйна.

Москва и Пхенян отричат Русия да използва в Украйна севернокорейско оръжие                                            Снимка: Ahn Young-joon/AP Photo/picture alliance

По отношение на Северна Корея предположенията на експертите са, че съществува интензивно оръжейно сътрудничество и вероятно са сключени сделки за доставки - макар Пхенян и Москва да отричат това, както отбелязва АРД. Говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби още през ноември 2022 година обвини Пхенян, че осигурява на Русия значително количество снаряди за използването им срещу Украйна. По данни на южнокорейското разузнаване пък междувременно Северна Корея е предала над един милион снаряда, срещу което е получила подкрепа за разработката на свой собствен шпионски сателит. Британският изследователски институт RUSI е документирал със сателитни кадри превоза на 300 контейнера от Северна Корея до Русия - първо с кораб, след което с влак до украинската граница.

Подкрепа от Китай, а вероятно и от Южна Африка

По сведения на американското разузнаване Китай и Русия са се договорили за доставката на смъртоносни оръжия, които е трябвало да бъдат декларирани като цивилно оборудване. От украинската армия пък съобщиха през февруари 2023 година, че все по-често откриват в пленените оръжия китайски компоненти - например за навигация на дронове или за управление на танкове.

Обвинения, че доставя оръжие на Русия, бяха отправени и към Южна Африка: по информация на американския посланик в страната Ройбен Бриджети, цитиран от АРД, в началото на декември 2022 година от Южна Африка е отпътувал кораб, натоварен с оръжия и муниции. Южноафриканското правителство, което се е обявило за неутрално в конфликта между Русия и Украйна, отхвърли обвиненията като недоказани, но обяви, че ще разследва случая.

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини