„Врагове“ на еврото са първи по инфлация в ЕС

Поредни данни на безпристрастната статистика разбиват мита, че въвеждането на еврото причинява скок на цените.  Инфлацията на годишна база всъщност е най-висока в Чехия и Унгария -  държави, които дори не планират да преминат към общата европейска валута в близките години, показват наблюденията на Евростат към 1 декември.

В същото време Хърватия, която влезе в еврозоната на 1 януари 2023-а и за която се вихреше лъжлива кампания за ужасяващо поскъпване, има точно такъв индекс на потребителските цени, какъвто е регистриран и в България - увеличието на годишна база е 5.5 на сто. За сравнение при „шампионите“ на ЕС Чехия и Унгария инфлацията е съответно 8.0 и 7.8 процента.

В данните на Евростат прави впечатление, че цените са нараснали значително повече в страните от Източна Европа.

В челната десятка на ЕС по поскъпване влизат Чехия, Унгария, Словакия, Румъния, Полша, България, Хърватия, Словения, Естония. Така беше и в предните месеци. И всъщност в числата няма особена изненада, а нормална икономическа логика - проявява се ефектът на „догонването“, при който държавите с по-ниски ценови равнища бързат да се изравнят с другите. Още преди години български икономисти предупреждаваха, че тъкмо по тази причина на страната ни ще й е трудно да изпълни инфлационния критерий за влизане в еврозоната.

В същото време в „скъпите“ държави за цените няма много мегдан за покачване. В Белгия, Нидерландия, Финландия, Люксембург например годишната инфлация е между 0.3 и 2 на сто.

Разбира се, в отделните страни има и специфични фактори, които влияят на цените. Прави впечатление, че прибалтийското трио се разделя по инфлационния показател - Естония е с 4.2%, по-близо до другите източноевропейски държави, докато в Литва и Латвия цените за година са се вдигнали слабо като в „Стара Европа“ - съответно с 2.3 и с 1.1 процента.  

Така или иначе, „класирането“ на Хърватия е красноречиво - страната, която влезе в Еврозоната преди 11 месеца, има по-ниска инфлация от държави като Унгария, където правителството не ще да чуе за еврото и се опита да „бори“ поскъпването с ценови тавани.

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    Ас
    Аскоо
    0 0
    12:19, 27 дек 2023
    Както се вижда от статистиката и страни членки на еврозоната и тези извън нея водят в класацията. Тук е главното , че страните в периферия на ЕС и еврозоната са най-засегнати. Централизация на средствата е основната цел
Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини