Изменението на климата, влошаването на въоръжените конфликти, нарастващото дългово бреме и намаляването на международната подкрепа ще утежнят хуманитарните кризи по света през 2024 г., се казва в доклад на организацията "Интернешънъл рескю комити", цитиран от Ройтерс.
В своя списък за наблюдение на извънредните ситуации през 2024 г. базираната в Ню Йорк организация посочва 20 държави, предимно в Африка, които са изложени на най-голям риск от влошаване на хуманитарната ситуация през следващата година.
Докладът беше публикувана, след като броят на хората, нуждаещи се от хуманитарна помощ през тази година, нарасна до 300 милиона, а на тези, които са принудени да напуснат домовете си - до 110 милиона.
Ръководителят на организацията Дейвид Милибанд призова за по-голям акцент върху адаптирането към климатичните промени, овластяването на жените, банкиране, при което се мисли "първо за хората", подкрепа за разселените лица и действия за премахване на безнаказаността.
Судан е на първо място в списъка на организацията за наблюдение на извънредни ситуации, следван от окупираните палестински територии и Южен Судан. Под тях се нареждат девет държави на юг от Сахара, Мианма, Афганистан, Сирия, Ливан и Йемен в Азия, Украйна в Европа, Еквадор в Южна Америка и Хаити - в Карибския басейн.
В тези 20 територии живее около 10 % от световното население, но там са концентрирани 86 % от световните хуманитарни нужди, 70 % от разселените лица и все по-голям дял от хората, изправени пред крайна бедност и климатични рискове, подчерта организацията.
Судан, който не беше включен миналата година, оглави списъка, тъй като широкомащабните градски войни се радват на "минимално международно внимание", се казва в доклада, а палестинската територия Газа влиза в списъка за 2024 г. като най-смъртоносното място за цивилни в света.
Докато някои африкански държави постигат бързо подобряване на жизнения стандарт, конфликтите, превратите и бедността нарастват с "тревожни темпове", предупреди организацията. В същото време метеорологичното явление "Ел Ниньо" заплашва с екстремни климатични условия.
Еквадор, където се намират много венецуелски бежанци, се присъединява към списъка за първи път, тъй като нарастването на насилствената престъпност, което държавата обяснява основно с трафика на наркотици, засилва икономическите последици от пандемията и климатичните рискове, допълва той. В същото време в Хаити почти половината от населението се нуждае от хуманитарна помощ и организацията смята за "малко вероятно" потенциалните усилия на ООН за подпомагане на полицията в борбата с мощни въоръжени банди да подобрят значително условията през следващата година.