Осиновени деца ще могат по-лесно да получат информация за своя произход. Опростената процедура беше приета от Парламента окончателно на второ четене с промени в Семейния кодекс.
Чрез тях отпада изискването за „важни обстоятелства“ в процедурата при достъпа до данните за биологичните родители. Разширен е кръгът на лицата, които имат право да поискат разкриване на тази информация.
Освен осиновения, който обаче ще трябва да е навършил 18 години, и осиновителите, по съдебен ред -от окръжния съд ще може да се иска такава информация и от наследниците и съпругът или съпругата на осиновения.
Уведомяването на родителите по произход на осиновения няма да се извършва в случаите, когато те не могат да бъдат призовани по реда на Гражданския процесуален кодекс или са починали.
Депутатите приеха още юридически лица с нестопанска цел, получили разрешение от министъра на труда и социалната политика, да могат да извършват консултиране за осъществяване по подходящ начин на контакт между осиновен и родители по произход.
С приетите изменения се създава Национална електронна информационна система за пълно осиновяване и Електронна платформа за кандидатстване за осиновяване на деца при условията на пълно осиновяване.