Инвестиции и създаване на работни места – това са намеренията за развитие на въглищните региони. Всякакви други твърдения по темата са лъжа, заяви премиерът акад. Николай Денков пред журналисти.
Списъкът от фирми, с който се спекулира, представя инвестиционните намерения на компании, които са заявили интерес да участват в бъдещите програми за енергиен преход. Те са направили това в отговор на прозрачна процедура, обявена от Министерството на енергетиката още на 15 август т.г. в съответствие с изискванията на Европейската комисия. Цитираните суми срещу имената на фирмите са средствата, които съответната компания е готова да инвестира във въглищните региони, като не е изключена и възможността да има съфинансиране от страна на държавата, обясни министър-председателят. „Програмите тепърва ще се отварят за кандидатстване. Това ще стане догодина“, подчерта акад. Денков.
Помолен да коментира решението на парламента за новата военна помощ за Украйна, премиерът посочи, че става дума за ракети и боеприпаси за защита на украински градове, а не за нападателни оръжия. „След всичко, което видяхме през изминалата година и половина, Русия е последната, която би могла да говори за спазване на международни договори“, добави още министър-председателят.
Акад. Денков не вижда драма в решението на ГЕРБ-СДС и ДПС да не подкрепят предложението за промяна на националния празник на България. „Най-важните въпроси днес са тези, свързани с правосъдната система“, пишат от правителствената пресслужба.
Енергийното министерство: Планът за област Стара Загора не съдържа изброени поименно „получатели на големи суми“
Малко по-рано с позиция излязоха и от Министерството на енергетиката. В нея се посочва, че териториалните планове за справедлив преход са стратегически документ, който има за цел да очертае най-подходящите мерки за справяне с негативните последици от прехода към нисковъглеродна икономика, поставяйки акцент върху социалното измерение.
Планът за област Стара Загора не съдържа изброени поименно „получатели на големи суми“, още по-малко – избрани без конкурсна процедура. В публикуваната от Министерството на енергетиката покана още на 15 август за набиране на заявления за интерес изрично е посочено, че „списъкът на производствените инвестиции и предприятия остава индикативен, дори след като бъде одобрен от Европейската комисия в рамките на Териториалния план за справедлив преход на област Стара Загора“. В същото време, инвестициите, които ще получат финансиране, ще бъдат избирани чрез открити, прозрачни и конкурентни процедура. Присъствието в индикативния списък не означава финансиране и не осигурява предимство за дадена фирма.
Наличието на индикативен списък на операции и предприятия в Териториалния план за Стара Загора е изрично условие за принципна допустимост на финансиране на големи предприятия в областта съгласно Регламента за създаване на Фонда за справедлив преход.
Индикативният списък на заявения инвеститорки интерес не дава предимство като точки за участието в конкурсните процедури, които ще бъдат обявени на последващ етап. Целта на този списък е да покаже на партньорите ни в Европейската комисия, необходимостта от участие както на МСП, така и на големи предприятия, които имат потенциал за създаване на работни места и местна икономика.
Подобни подвеждащи твърдения вредят на инвестиционния климат в страната.