Правителството не прави нищо за удължаването на живота на ТЕЦ-овете, но облагодетелства дарители на ПП-ДБ, каза Красимир Вълчев от ГЕРБ на извънреден брифинг в Народното събрание по повод проектите за териториални планове за справедлив преход на въглищните региони, които се очаква да бъдат приети от Министерски съвет този петък.
Според депутатите на Борисов е организирано набързо обществено обсъждане, но без да са уведомени предварително заинтересованите страни. Красимир Вълчев добави, че в последните си дни кабинетът "Петков" е публикувал за обществено обсъждане проектните планове. Служебните кабинети не са работили по тях, с изключение на едно обществено обсъждане в Стара Загора.
"Част от прочетеното в тях (проектите - б.а.) е меко казано скандално. Видяхме списък с фирми, които ще бъдат подкрепени. Не е ясно по каква процедура са избрани те - зад някои от тях прозират ясно имената на спонсори на управляващите ПП-ДБ.", заяви Вълчев.
По думите му няма никакви намерения за инвестиции в преходни технологии, за удължаване на живота на въглищните централи в Маришкия басейн. Той добави, че удължаването на живота на "Марица Изток" не противоречи на прехода, а напротив - е условие да има преход на тези райони.
Красимир Вълчев добави, че се очаква до 2026 г. да бъдат съкратени 2/3 от работещите в централите, а до 2030 г. - 90%. Той прогнозира, че хората ще си вземат обезщетенията и ще се "разбягат и никакви водородни долини няма да се случат, просто защото няма да има хора, а районите ще се превърнат в икономически пустини."
"Целта на справедливия преход бе да се направят инвестиции, но на тях им трябват 10-15 г.(...) Ключово важно е да се удължи животът на централите. Такова е и решението на Народното събрание. За съжаление не виждаме такова намерение. Виждаме, че преходът ще бъде справедлив само за някои, неясно как подбрани хора. За регионите ще бъде погром. Няма да бъде преход."
Депутатът призова правителството да преразгледа проектите и освен визията за крайни технологии, да се заложи и удължаване на живота на комплекса. По думите му и така ще бъдат намалени емисиите.
"От една страна няма да имаме преход. От друга ще изгубим средствата, а от трета - ще имаме проблеми със системата" - прогнозира той.
По думите му инвестициите във фотоволтаици няма да са достатъчни, за енергийната сигурност. Бившият енергиен министър Теменужка Петкова добави, че ТЕЦ-овете осигуряват 46% от електрическата енергия в България. През зимата този процент достига до 60%. Тя добави, че списъкът с фирми, които се очаква да получат суми по ПВУ, са наистина любопитни.
Съпартиецът ѝ Жечо Станков обвини Министерския съвет, че нарушава решението на парламента, по силата на което правителството следва да предоговори ПВУ, за да се удължи животът на ТЕЦ-овете.
"Обричат енергийното сърце на България, при това от днес за утре. Това са над 49 000 души, които ще са пряко засегнати от решението", каза Станков.
По думите му МС не води диалог с Брюксел за предоговарянето на ПВУ.
Делян Добрев на свой ред заяви, че правителството се готви да раздаде над 1,7 млрд. евро на "фирми, които никой не знае". По думите му ГЕРБ се сдобива със списъка с фирми "по апокрифен начин".
"Това не е скандал. Това е международен скандал."
Той добави, че компетентните органи трябва да се самосезират, а всички замесени - да подадат оставка. Добрев каза още, че на лидерска среща утре въпросът ще бъде повдигнат.