КРС спря повишените с 25 % от "Виваком" цени за каналната мрежа

Комисията за регулиране на съобщенията забрани на "Виваком" да прилага повишените от 1 януари 2023 г. с 25 на сто цени за ползване на каналните мрежи на телекома и задължи оператора да допълни ценообразуването за достъп и/или съвместно ползване на подземната му инфраструктура с механизъм, отчитащ инфлацията, която да позволява поскъпване на каналните услуги само веднъж годишно. Това реши регулаторът в четвъртък по поисканата от осем доставчици на интернет и телевизия намеса в спора им с "Виваком" за ползването на каналната му мрежа.

Техният аргумент бе, че различните такси, които телекомът събира, за да минават техните кабели през неговата подземна инфраструктура, влизат в цените им до крайните потребители и това влияе върху тяхната конкурентност.

Разпореждането за допускане на предварителното изпълнение на решението на КРС подлежи на обжалване в 3-дневен срок пред Административен съд София-град, а самото решение може да се оспорва в 14-дневен срок пак там.

Поскъпване без аргументи

От решението на КРС става ясно, че последното определяне на цените за каналната мрежа на "Виваком" е било на 30 септември 2022 г. с публикуването на общите условия за ползването ѝ. Три месеца по-късно телекомът вдига цените се с 25.3 на сто, като се позовава на публикувания от Националния статистически институт "Индекс на потребителските цени за периода юни 2020 г. – октомври 2022 г.". Оспорва се обаче процентът на повишение, тъй като операторът би трябвало да вдигне цената си само с индекса на инфлацията за месеците октомври, ноември и декември 2022 г. 

"Месечният индекс за м. октомври е 0.9 % , а за месеците ноември и декември все още не е ясен. Следователно, към 01.12.2022 г., без да разполага с информация за месечните индекси за м. ноември и м. декември, "Виваком" увеличава всички цени от Приложение No 3 с около 25 процента“, посочва се в решението.

Разходите за инфраструктурата не нарастват

От КРС отбелязват, че в хода на образуваното производство са поискали от "Виваком" неколкократно информация за разходите им за предоставяните услуги, обосноваващи необходимостта от индексация, защото регулаторът е установил, че финансовият отчет за 2021 г. на дружеството сочи дори спад на разходите му в някои категории. Анализирани били отчетите и за 2020 и 2019 г. за разходите на компанията, които не показвали еднозначна тенденция за повишаването им.

"Някои категории разходи намаляват, други се увеличават в различните периоди и не формират категорична тенденция (тренд) към повишаване. В тази връзка КРС счита, че и данните от годишните финансови отчети не обосновават индексиране на цените за достъп до и съвместно ползване на физическа инфраструктура - канална мрежа", аргументират решението от КРС.

"В предоставените 5 (пет) становища по спора, "Виваком" не е предоставило доказателства за реално увеличение на разходите си, свързани с дейността по предоставяне на достъп и поддръжка на подземна канална мрежа", пише в произнасянето от 1 юни 2023 г.

Потърпевши са всички оператори

Регулаторът прави "категоричен извод, че повишаването на цените на едро има значително въздействие върху всички контрагенти надолу по веригата".

"Подобно повишаване на цените би имало съществено въздействие върху дейността на предприятията, които ползват каналната мрежа на „Виваком“. При прекомерно увеличение на цените на едро, контрагентите надолу по веригата може да не са в състояние да прехвърлят разходите си към потребителите, за да запазят конкурентоспособността си на пазарите на дребно. Това може да доведе до намалени маржове на печалба и/или увеличени цени на дребно, което може да направи услугите по-малко достъпни за потребителите, особено за тези с ограничени доходи. Следователно с подобно увеличение би могло да се стигне до антиконкурентен ефект, както и до значително повишаване на цените на дребно. С посоченото ще се ограничат условията за развитие на конкуренцията и би могло да се стигне до ограничаване достъпността на предлаганите от тези предприятия услуги", посочват от комисията.

Малко по-рано днес от Vivacom излязоха с официална позиция, че ще използват всички налични правни средства, за да оспорят решението на КРС, тъй като според телекома, то е незаконосъобразно и дискриминационно и води до ценова регулация, която съгласно законодателството на ЕС в областта на телекомуникациите не може да бъде наложена, без преди това да бъде извършен пазарен анализ и да бъде доказано, че съответният оператор притежава значително пазарно предимство.

Vivacom ще обжалва това решение и ще поиска от съда изпълнението му да бъде спряно. В противен случай, Vivacom ще претендира и за обезщетение от КРС за понесените вреди, допълват още от телекома.

Източник: mediapool.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини