Великден е след броени дни, а едно от задължителните неща за този празник са боядисаните яйца. Независимо от къде ги купуваме и как сме избрали да ги оцветим и украсим, най-важното от всичко е да ги сварим така, че да не ги счупим.
Може и да смятаме, че това не е никаква философия, но всъщност е, защото за Великден яйцата трябва да са не само красиво изрисувани, но на първо място - твърдо сварени и здрави.
Най-честият въпрос, чийто отговор хората искат да знаят, е как да сварят великденски яйца без да се счупят. За съжаление, понякога се случват пукнатини. Това е така, защото процесът на варене на яйца оказва голям натиск върху черупката им. И тъй като черупката на едно яйце е по-уязвима, когато е твърдо сварено , то е по-податливо на пукнатини.
За щастие все още има надежда за здрави великденски яйца. Един от вариантите, който ни предлагат от Parade, е с помощта на карфица да пробием малка дупка в долната част на заоблената част на всяко едно от нашите яйца. Когато горещият въздух натисне черупката на яйцето, дупката в дъното ще позволи на въздуха просто да излезе, без да създава натиск върху черупката и да я пука.
Друг начин да предотвратим напукване на твърдо сварени великденски яйца е да ги оставим да престоят известно време извън хладилника, преди да ги сварим. Да, важно е да съхраняваме яйцата в хладилник преди и след процеса на твърдо сваряване, но ако ги оставим да постоят на кухненския плот известно време преди да ги сложим на котлона, яйцата естествено ще приемат стайната температура. Това ще доведе до оказване на по-малък напрежение върху черупката на яйцата и ще ограничи шанса от пукнатини. Защото вместо да бъдат подложени на стрес от много студено към много горещо, яйцата ще преминат по-плавно от стайна температура към горещо.
Един от методите, които използваме лично ние от години, е да поставяме кърпи. Слагаме кърпа на дъното, която да покрива и страните на тенджерата, в която възнамеряваме да варим яйцата. След това внимателно подреждаме първия ред яйце по яйде и то така, че да бъдат достатъчно плътно едно до друго. Веднъж нареден първи ред, слагаме отново кърпа и започваме да подреждаме втори. И така, докато ни стигне мястото правим ред по ред, като между всеки един поставяме чиста кърпа.
Наливаме студена вода, която хубаво да покрива яйцата и пускаме котлона на средна степен, така че да не завира водата прекалено бързо и да не ври с голяма сила, която да кара яйцата да се удрят едно в друго. С годините сме забелязали също, че макар белите яйца да са по-подходящи за боядисване, защото цветовете на тях изглеждат много по-добре (особено ако използваме естесвени оцветители), черупките им са много по-крехки и яйцата по-лесно се чупят.
Ако пък искаме жълтъкът ще стане идеално жълт, без зелено по края, трябва да ги варим точното време на точната температура. От Parade ни обръщат внимание, че колкото повече яйца варим, толкова повече време ще им е необходимо, за да станат идеално твърдо сварени. И ако за едно до четири яйца ни трябват около 12-14 минути, то за между пет и осем яйца, необходимото време става 15-18 минути. Ако яйцата са межу девет и 12, там вече минутите стават 20.