Следственият комитет на Руската федерация съобщи, че е образувал наказателно производство срещу прокурора и съдиите от Международния наказателен съд (МНС), които миналия петък издадоха заповед за ареста на руския президент Владимир Путин по обвинения във военни престъпления, предадоха световните агенции.
Комитетът, който отговаря за разследването на сериозни престъпления в Русия, заяви, че липсват основания Путин да може да носи наказателна отговорност и припомни, че държавните глави имат пълен имунитет срещу юрисдикцията на чужди страни.
По думите на Следствения комитет "в действията на прокурора от МНС се съдържат признаци на престъпления" съгласно конкретни членове на руския наказателен кодекс, като например съзнателно обвиняване в престъпление на невинно лице, а също така и подготовка на нападение срещу представител на чужда страна, ползващ се с международна защита, с цел усложняване на международните отношения, посочва ТАСС.
Стъпката, предприета днес от руския Следствен комитет, е символичен жест на противопоставяне в отговор на издадената миналия петък от МНС заповед за ареста на Путин, в която той и неговият комисар по въпросите на децата са обвинени във военното престъпление "депортиране на деца от Украйна в Русия", посочва Ройтерс. Кремъл нарече издаването на заповедта възмутително, но юридическо невалидно, тъй като Русия не е страна по договора за създаване на МНС.
Главният прокурор, отговорен за заповедта за арест на руския президент Владимир Путин, издадена от Международния наказателен съд (МНС), заяви пред репортери, че тя ще продължи да бъде валидна, дори след като войната на Русия срещу Украйна приключи, предаде ДПА. Междувременно Китай призова съда да действа "благоразумно".
"Няма срок на давност за военни престъпления", заяви пред радио BBC главният прокурор на МНС Карим Хан. Хан добави, че това е бил един от принципите на трибунала за военни престъпления в Нюрнберг след края на Втората световна война.
"Физически лица, където и да се намират в света, трябва да осъзнаят, че законът съществува и че с властта идва отговорността", каза още главният прокурор.
Множество западни сили и други приветстваха решението на съда миналия петък да издаде заповедта за арест, посочва ДПА.
"Този етикет ще остане с него доживот, освен ако не бъде съден и оправдан, или, което е почти немислимо, МНС оттегли заповедта за арест", заяви пред "Скай нюз" британският адвокат Джофри Найс, който беше главен прокурор в Хага за бившия сръбски лидер Слободан Милошевич. По думите му заповедта за арест е "много, много важна и много добре дошла стъпка".
Междувременно говорител на министерството на външните работи на Китай заяви, че съдът трябва "да възприеме обективна и честна позиция" и "да уважава имунитета на държавните глави съгласно международните закони". Съдът трябва да упражнява правомощията си "благоразумно и в съответствие със закона" и политизацията и двойните стандарти трябва да се избягват, добави говорителят.