Два от големите български телекоми влязоха в директен сблъсък през Комисията за защита на конкуренцията заради "Булсатком" и така продължиха битката си за неговите активи на друго ниво.
"Йетел" поиска във вторник от антимонополната комисия да забрани придобиването на мрежата на най-големия сателитен разпространител на телевизионни програми от страна на собственика на "Виваком" – "Словения Броудбанд". Телекомът на чешката "Пи Пи Еф" искаше да купи "Булсатком" от кредиторите на сателитния оператор, но фирма на предприемача Спас Русев постигна сделката. Преди десетина дни стана ясно, че се готви сливане на мрежата на "Булсатком" с тази на "Виваком". Според "Йетел", ако това бъде разрешено, крайният собственик на активите на двата телекома ще получи над 60% от пазара на разпространение на телевизия. "Пи Пи Еф" у нас притежава и бТВ, но не може сама да организира разпространението ѝ, тъй като "Йетел" няма достатъчно капацитет на мрежата и на практика е единственият мобилен оператор у нас, който не предлага телевизия, макар да притежава такава.
Конкурентът на "Виваком" настоява също така да бъдат обединени това производство за концентрация с вече обявено от КЗК проучване на сделката за купуването на активите на "Булсатком" от дружеството "Вива Корпорейт" на бившия собственик на "Виваком" и доскорошен член на надзора на дружеството Спас Русев.
"Виваком" на свой ред излезе с позиция, че искането за обединяване на проверките по двата случая, които фактически са свързани, е "необосновано, безпочвено и абсурдно" и ако КЗК допусне това, телекомът ще защитава правата си в съда. Дружеството дори директно напада "Йетел", че предприема тези действия, защото му се пречело да си реализира високите печалби.
Заявлението на "Йетел" до КЗК за забрана на сделката е депозирано в седемдневния срок за изразяване на становище по внесеното от "Словения Броудбанд" искане пред антимоноплония орган да разреши получаването на 167 обекта на "Булсатком", представляващи физическа инфраструктура за разполагане на мобилни базови станции или друго телекомуникационно оборудване, и елементи за фиксирана електронна съобщителна мрежа. Самата "Словения Броудбенд", притежаваща "Юнайтед груп", която на свой ред държи "Виваком", признава в уведомлението, че се очаква операцията евентуално да окаже въздействие върху пазарите за колокация на оборудване за мобилни мрежи и за достъп до каналите на БТК за съобщителна мрежа.
В края на февруари с внасянето на това заявление собственикът на "Виваком" и "Нова Броудкастинг груп" – "Словения Броудбанд С.а.р.л.", разкри официално, че всъщност Спас Русев е купил сателитния оператор за него.
В края на миналата година стана ясно, че "Юнайтед груп" е дала заем на дружеството на Русев "Вива Корпорейт България" (Viva Corporate Bulgaria) от 127 млн. евро за покупката на "Булсатком", като парите ще бъдат върнати под формата на предаване на инфраструктурата на "Булсатком"..
Малко по-късно КЗК бе сезирана от "Йетел" и А1, че дружеството на Спас Русев не е поискало одобрение на сделката, каквото е задължително, когато оборотите на концентриращите се бизнеси надхвърлят 25 млн. лв. Какво се случва с проверката дали е извършено нарушение при промяната на контрола върху "Булсатком" не е ясно.
Сега "Йетел" иска тя да бъде обединена с обявеното преди дни производство за придобиване на мрежата на сателитния оператор от "Словения Броудбанд".
Точно това е и причината за изявлението на "Виваком", че е необосновано, безпочвено и абсурдно искането да се разглеждат заедно сделката на Спас Русев, финансирана с парите на "Виваком", и за т.нар. обратен лизинг от страна на "Словения броудбанд".
Според "Виваком" "това са различни типове производства с различни участници, които действат в различно качество". Процедурата по разглеждането на уведомлението на "Словения броудбанд" се отнася до придобиването и обратния лизинг на част от активите на "Булсатком", допълват от засегнатия телеком.
"Считаме, че целта на отправеното от "Йетел България" искане е да осуети процеса, за да забави и усложни процедурата по вземане на решение по отношение на уведомлението, подадено от "Словения Броудбанд". Нещо повече, с тези си действия "Йеттел България" цели единствено да навреди на бизнеса на "Юнайтед груп" в България", заявяват от "Виваком".
Според телекома конкурентът му иска от КЗК да наруши законите на България с цел да защити собствените си интереси. "Преди стъпването на "Юнайтед груп" в България, "Йетел България" беше фокусирана върху високите си печалби без да инвестира в развитието на бизнеса си. Сега, изведнъж, след като "Юнайтед груп" навлезе на пазара и създаде конкурентна среда, "Йетел България" започна да проявява претенции към нашите действия", посочва се в изявлението на "Виваком". Според дружеството, ако КЗК допусне и удовлетвори искането на конкурента им, това би било незаконно. "Ако все пак това се случи, ще се възползваме от всички налични правни средства за защита на нашите права и интереси, включително и в съда", завършва позицията си "Виваком".
Според "Йетел" обаче "серията придобивания на икономически и инфраструктурно силни дружества от страна на основен играч на телекомуникационния пазар ще доведе до създаването на господстващо предприятие с над 60% на пазара на разпространение на телевизия и с близо 40% на пазара на достъп до интернет". "Това от своя страна би могло да доведе и до отслабване на конкурентния натиск и на пазара на пакетни услуги (мобилни, телевизия и интернет), където един играч ще засили водещата си позиция", посочва се в становището на оператора до антимонополната комисия.
Чрез "Юнайтед груп" "Словения Броудбанд" вече притежава и "Нова Броудкастинг груп", а отделно напазарува и редица регионални разпространители на телевизия и интернет, което вече превръща компанията в най-големия играч на телеком пазара у нас.
Само година по-рано съдът нареди на КЗК да проучи и начина, по който кредиторите на "Булсатком" са станали акционери в телекома , което реално позволи на Спас Русев да купи от тях сателитния оператор.
Тогава Административният съд София – област се произнася в полза на един от основателите на "Булсатком" Пламен Генчев, който бе мажоритарен акционер в дружеството до момента, в който кредиторите на дружеството поеха контрола върху сателитния оператор. Не е съобщавано от страна на Комисията за защита на конкуренцията дали е започнала такава проверка, или това решение на съда е паднало пред по-висока инстанция.