Украйна ще стане член на НАТО, но "в дългосрочна перспектива", каза днес генералният секретар на Северноатлантическия пакт, към който тази воюваща с Русия страна иска да се присъедини, предаде Франс прес.
"Страните от НАТО са съгласни, че Украйна трябва да стане член на алианса, но в същото време това е дългосрочна перспектива", заяви Йенс Столтенберг по време на посещение във Финландия, като призова да се изгради "рамка", която да предотврати Украйна да бъде атакувана отново в бъдеще.
Влизането на Украйна в НАТО е абсолютна червена линия за Москва, която привежда като аргумент рисковете, свързани с такава интеграция, за да оправдае своята инвазия.
„Въпросът сега е да гарантираме, че Украйна ще остане независима и суверенна държава и за това трябва да подкрепим Украйна“, каза на пресконференция Столтенберг.
"Войната на президента Путин в Украйна продължава и няма признаци, че той променя плановете си. Той иска да контролира Украйна и не се готви за мир, а за продължаване на войната", посочи генералният секретар на пакта.
„Също така трябва да изработим рамки, които да гарантират, че президентът Путин и Русия няма отново да нахлуят в Украйна“, каза той на съвместна пресконференция с финландската премиерка Сана Марин.
По думите на генералния секретар на НАТО освен това е "дошло времето" Анкара и Будапеща да ратифицират присъединяването на Финландия и Швеция към НАТО.
Турция и Унгария са единствените от 30-те членки на НАТО, които не са ратифицирали протоколите за присъединяване на тези две северноевропейски страни, които искат заради руската инвазия в Украйна да сложат край на десетилетното си на необвързване с военни съюзи.
„Както Финландия, така и Швеция изпълниха това, което обещаха в тристранното си споразумение с Турция миналия юни в Мадрид“, отбеляза Столтенберг.
Анкара блокира преди всичко присъединяването на Швеция и планира да ратифицира само протокола за присъединяване на Финландия.
За Унгария, която трябва да ратифицира протоколите през март, Столтенберг каза, че се надява "скоро" на зелена светлина от нейна страна.