Бизнесът има изключително важна роля за справяне с инфлацията, сивата икономика и за намирането на тези механизми с държавните институции, които да подобрят бизнес средата, да намалят спекулата. Това заяви президентът Румен Радев по време на среща с представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели.
„Това е нашата поредна среща, но искам да ви благодаря за инициативата, защото бъдещето на България като модерна развита европейска държава със силна икономика, зависи от диалога от институциите и бизнеса. Искам да ви поздравя за приоритетите, изпратени към мен. Разгледах ги с интерес. Те в голяма степен съвпадат с позицията на президентската институция и касаят стратегическите национални цели и важни теми като дигиталната зелена кръгова икономика”. С тези думи Румен Радев посрещна на „Дондуков“ българските работодатели.
„Виждам и вашия стремеж България да бъде по-отворена и да използва своето геостратегическо положение, като това да даде допълнителен тласък за развитие на българския бизнес. По отношение на големите национални цели – членството в Шенген и еврозоната, още с назначаването на служебното правителство ясно заявих, че основна цел е така да се работи, че България да не остава в периферията на обединена Европа и встрани от пътя на развитите държави”, допълни държавният глава.
„Благодарим ви за възможността за среща и детайлното представяне на приоритетите. Сред тях са присъединяването към еврозоната, Шенгенското пространство и ОИСР. Малко сме разочаровани от предварителното обявяване на Министерството на финансите, че няма да се присъединим към еврозоната на 1 януари. Относно инфлацията, смятаме, че поне 2 институции не са достатъчно активни и не си вършат работата. Това са Агенцията за защита на конкуренцията и Агенцията за закрила на потребителите”, казаха от своя страна работодателите.
“Диалогът, който имаме със служебния кабинет е много добър. Резултатите са на лице - българската икономика се развива добре, при инфлация под 17%, ръстът на заплатите е 18% и е най-висок в ЕС. Няма безработица. За това спомогна структурата на българската икономика и конкурентните цени на електроенергията", каза Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциация на индустриалния капитал в България. Той подчерта, че несигурността е глобална.
"Затова бяха предприети мерки за компенсиране на бизнеса заради високите цени на тока. Тези мерки, обаче са само за първите три месеца на годината. За второто тримесечие имаме несигурност за бизнеса", добави председателят на АИКБ.