Дълго време преобладаваше мнението, че iOS е много по-добре защитена система от Android, докато не започнахме да дочуваме, че и тя може да бъде лесно пробита чрез най-различни методи.
Един от рисковете при Android обаче е, че смартфоните, съвместими със системата на Google, се произвеждат от десетки различни компании, което означава, че е трудно да се наложи единен стандарт за сигурност.
Оказва се също така, че някои производители на устройства с Android не е нужно да бъдат хаквани, за да започнат да точат данните ни, защото го правят по подразбиране.
Това разкрива ново изследване на университета в Единбург, при което е установено, че някои китайски смартфони започват да пращат лични данни без знанието на потребителите още при първото включване.
В случая са изследвани устройства на Oppo, Xiaomi и OnePlus, като разкритията засягат само модели, закупени в Китай.
Макар и това донякъде да е утеха за нас в западните пазари, мащабът на нерегламентираното събиране и предаване на данни е изключително сериозен.
Според изследователите от Единбург тези устройства идват с голям набор от предварително инсталирани приложения, които без знанието на собственика започват да препращат данни към производителя, мобилния оператор и дори към социални мрежи като Baidu.
Данните включват уникални идентификатори за устройството, GPS координати за движение, настройки на телефона, данни за ползването на различни приложения в него, както и данни от текстови съобщения и списъка с контакти.
Факт е, че тези данни се пращат по анонимен начин, но системата е направена така, че е много лесно да се разкрие на кого точно принадлежи даден телефон и информацията, получена от него.
От Единбург съветват, че няма за какво да се притесняваме, ако не живеем в Китай, и поясняват, че телефоните в Китай идват с до четири пъти повече предварително инсталирани приложения, отколкото на запад.