Паметна плоча за вековния юбилей на волейбола в Перник е поставена на фасадата на училище МИЛЕН МИЛАНОВ

Изображение 1 от 4

    Паметна плоча по повод вековния юбилей на волейбола в Перник е поставена на фасадата на Средното училище с разширено изучаване на чужди езици „Д-р Петър Берон“. Това съобщиха от общинската администрация.

    През есента на 1922 г., в двора на тогавашната Първа гимназия, учителят Алексей Степанов - от заселилите се белогвардейци в Перник, донесъл волейболната топка и започнал да обучава учениците си на този вид спорт. Това е моментът, в който се полагат основите на волейбола в миньорския град.

    Сред присъстващите на откриването на паметната плоча бе кметът Станислав Владимиров. Той заяви, че волейболът е давал и продължава да дава много на Перник. Кметът изтъкна имената на Борис Гюдеров и Тодор Симов, оформили се като легендарни волейболисти и заслужили майстори на спорта благодарение на пернишката школа.

    Президентът на волейболен клуб „Миньор“ Петър Първанов каза, че всички, които се занимават с този спорт, са длъжни да развиват таланта на младите хора, за да могат те да достигнат висотата на най-добрите български волейболисти.   

    Спортът волейбол се появява в Перник през есента на 1922 година. Първоначално играта се е наричала „пле“ и се е играела от девет души, но след няколко години придобива съвременния си вид. Мъжкият отбор на Миньор е вицешампион на Европа през 1965 година, играл на финал с Рапид (Букурещ) в Париж. Освен това отборът е два пъти полуфиналист в турнира за Купата на европейските шампиони през 1961 г. и 1964 г., седем пъти е шампион на България, пет пъти е вицешампион, три пъти е носител на Купата на България.

     

    Източник: Perunik.COM

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
    Последни новини