Десноцентристката коалиция оправда прогнозите на социолозите и спечели предсрочния вот в Италия, единодушни са италианските медии АНСА, „Република”, „Кориере дела сера”, „Стампа”, „”РАИ Нюз”, „Скай 24 Ти Джи” и „Ти Джи 24 Ком”. И докато продължава броенето на гласовете, всички медии констатират, че избирателната активност е била 63,9 процента, което е спад с 9 процентни пункта в сравнение с изборите през 2008 г., когато беше 72,9 процента. Това е исторически спад, отбелязва новинарската агенция АНСА. Партиите така и не успяха да привлекат онези близо 38 процента от избирателите, които до последно казваха, че са разочаровани от политиците и няма да гласуват, или просто не знаеха за кого да гласуват. На такава стратегия особено разчиташе Енрико Лета, лидерът на Демократическата партия, надявайки се да получи почти същия процент като десницата, но това не се случи, констатира агенцията.
Изразено в проценти към този момент партиите резултатите са следните: 26,2 процента за патриотичната, суверенистка и консервативна партия „Италиански братя” на Джорджа Мелони, определяна от западни издания и някои италиански анализатори и като постфашистка; 8,9 процента за крайнодясната партия „Лига” на бившия вътрешен министър Матео Салвини и 8,1 процента за десноцентристката партия „Форца Италия” на бившия премиер Силвио Берлускони. Тези три партии оформяха ядрото на дясната предизборна коалиция. В нея влизаше още един малък коалиционен партньор, който получава под 1 процент.
Това означава, че общо дясната коалиция на този етап има почти 44 процента, посочва „Република”. Това е малко по-ниско от прогнозираните от социолозите 45-48 процента. Лекият спад идва от неочаквано лошото представяне на „Лига” на Салвини, за която се очакваше, че ще получи между 11 и 13 процента. Спадът едва ли се нрави на амбициозния й лидер. Вчера освен това Салвини, когото мнозина привърженици на десницата, обвиняват в политическа нестабилност заради някои обрати в позицията му в последните години, получи и косвена критика от Берлускони, припомня „Кориере дела сера”. Точно в деня на изборите Берлускони намекна шеговито, че за разлика от Мелони, която от ранна възраст е работила, за да се издържа, Салвини е бил само в политиката.
В лявото пространство коалицията около Демократическата партия на Лета получава общо 26,4 процента, а самата Демократическа партия - 19,2 процента. За коалицията това е по-добро представяне от прогнозираното, но за самите демократи е поражение, тъй като те очакваха между 20-21 процента, посочва „Република”. Като цяло демократите натрупаха негативи като управляваща сила в разгара на пандемията, когато локдауните и строгите антиковидни мерки, въведени от тях, породиха протести.
В лявата коалиция доста под очакванията се представи новата партия на досегашния външен министър Луиджи Ди Майо „Граждански ангажимент”, обединила се в предизборна листа с Демократичен център и получила само 0,6 процента. Това може да е повод за размисъл за Ди Майо - дали не е допуснал грешка, като се отцепи тази година от "Движение 5 звезди", за да създаде нова политическа сила. На изборите самото антисистемно движение на бившия премиер Джузепе Конте получи 15,1 процента, което е с около 2 процентни пункта по-високо от прогнозираното и е доста добро постижение, както и самият Конте отчете, предвид факта, че то също управляваше в разгара на пандемията и налагаше в коалиция с демократите строгите локдауни и рестрикции в Италия.
Централният блок, съставен от „Италия Вива” на бившия премиер Матео Ренци и „Действие” на бившия му министър на икономическото развитие Карло Календа, получи 7,8 процента, което ги прави интересен политически играч. Но и двамата лидери на партиите от центъра са известни с това, че в последния момент променят позициите си, припомнят италиански издания.
Обобщавайки всички тези данни, които още не са окончателни, „Република” коментира: „Мелони превзе Италия и ще има правителство, ръководено от нейните „Италиански братя”. Изданието отбелязва и, че чрез Мелони е победил протестният вот, защото единствено тя не е участвала в досегашните три правителства и не може да бъде обвинявана за кризите в Италия, вината за които се хвърля върху досегашните управници. Вестникът обаче отчита, че сега в Италия настъпва и нов популистки политически сезон, предвид факта че и партията на Мелони и нейните партньори – формациите на Берлускони и на Салвини, бяха упреквани в миналото в популизъм. За Джузепе Конте изданието коментира, че за него изборите са били реванш след разцепването в Движение "Пет звезди”, а заради разцепването пък Ди Майо е платил политическата цена и не влиза в парламента с новата си партия.
Италия направи десен завой, а лидерката на „Италиански братя” увери, че няма да предаде доверието на италианците и обеща отговорно управление, обобщава „Стампа”. Идването на власт на Мелони вече плаши международната общност, а в редица международни медии се коментира, че Мелони ще бъде най-десният премиер на Италия от Мусолини насам, допълва вестникът. Изданието също коментира, че партията на Салвини е отбелязала спад, че изборите са били разочарование за демократите, които се представяха за естествени гаранти на евроатлантическите и прогресивните идеи. Вестникът отчита и, че "антисистемните петзвездни" са трета политическа сила в парламента, което ги прави отново важен фактор в политиката.
Докато Мелони се радва на победата, а суверенистите и националистите от цяла Европа я поздравяват, Брюксел мълчи. Новината за победата на Мелони се превърна в горещата водеща новина за всички международни медии, посочва АНСА.
Абсолютно мнозинство за десноцентристите, водени от „Италиански братя”, коментира и „РАИ Нюз”. Агенцията цитира обаче представителката на Демократическата партия Дебора Серакяни, според която вчерашната вечер е била тъжна за страната и изтъква, че десницата може и да има мнозинство в парламента, но няма мнозинство в страната заради ниската избирателна активност като цяло.
Сайтът на телевизия „Скай Ти Джи 24” припомня, че една от първите задачи, които си е поставила партията на Мелони и по която тя ще работи като управляваща сила, е целево актуализиране на италианския план за постпандемично възстановяване, по който Италия получава около 200 милиарда евро от Брюксел.
Новинарският сайт „Ти Джи 24 ком” обобщава възторжените реакции на европейските суверенисти, доволни от победата на Мелони. Сред тези реакции бяха коментарите на полския премиер Матеуш Моравецки, на Балаш Орбан, съветник на унгарския премиер Виктор Орбан, на Марин Льо Пен и Жордан Бардела от френската крайнодясна партия „Национален сбор”, на крайнодесния френски популист Ерик Земур, на лидера на испанската крайна десница „Вокс” Сантяго Абаскал. Поздравления дойдоха и от сина на бразилския президент Жаир Болсонаро – Едоардо Болсонаро. Във всички тези поздравления се посочваше, че Италия е решила да вземе съдбата си в свои ръце, като е гласувала най-голямо доверие на партията на Мелони.
25 септември 2022 г. донесе един епохален резултат в италианската политика по няколко причини, отчита „Кориере дела сера”. Първо, Италия има шанс да бъде управлявана за първи път от жена - Джорджа Мелони. Второ, слага се край на проекта на Салвини именно той да създаде национална лига, която да въплъщава идеите на десница в Италия. Трето, излезе наяве голямата криза на идентичността на Демократическата партия, която не успя да се представи като достоен противник в дуела с партията на Мелони. Изданието нарича случилото се вчера на изборите истинско земетресение. Вестникът прогнозира, че при съставянето на коалиционно правителство трусовете ще продължат, тъй като вероятно Салвини отново ще предяви претенции към вътрешното министерство, а Берлускони ще поиска негов партиен представител да е начело на външното министерство. Като не бива да се забравя, че последната дума по съставяне на правителството е на държавния глава Серджо Матарела.
Всички медии припомнят, че на тези избори се гласуваше за първи път за по-малък състав на Камарата на депутатите и на Сената, които чрез конституционни промени от 2020 г. наброяват вече съответно само 400 и 200 места спрямо досегашните 630 и 316.